Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

STRANIERI    •   BELGIA

VIDEO Absolut dramatic! Duel cu șapte goluri între Standard Liege și Mouscron » Rotariu a înscris pentru echipa lui Rednic » Ce a făcut Răzvan Marin

Duminica, 11 Februarie

Standard Liege, echipa lui Răzvan Marin, și Mouscron, formația lui Mircea Rednic și Dorin Rotariu, au oferit un meci absolut nebun în etapa a 26-a din Belgia. Standard s-a impus cu 4-3 după ce în minutul 87 Mouscron avea 3-2 și om în plus.

Cu Răzvan Marin și Dorin Rotariu pe teren, duelul dintre cele două echipe a debutat extrem de încins.

Luyindama a deschis scorul pentru Standard în minutul 9, dar Mouscron a egalat 10 minute mai târziu, prin Awoniyi.

Standard a preluat din nou conducerea după pauză, grație reușitei lui Pocognoli.

Apoi, același Awoniyi l-a servit excelent pe Dorin Rotariu, care a egalat pentru Mouscron în minutul 65. VEZI AICI VIDEO CU GOLUL ROMÂNULUI!

Awoniyi și-a continuat forma excelentă și a dus scorul la 2-3 în minutul 76, iar soarta meciului părea decisă, mai ales că Standard a rămas cu un om mai puțin după eliminarea lui Luyindama din minutul 73.

Finalul a fost însă unul nebun. În doar două minute, Standard a preluat avantajul, după reușitele lui Carcela-Gonzalez și Cop, din minutele 87 și 89.

Răzvan Marin a fost înlocuit în  minutul 76, în timp ce Rotariu a părăsit terenul în minutul 82.

În urma victoriei, Standard a acumulat 36 de puncte și se situează pe locul 8. De partea cealaltă, Mouscron e pe locul 13, cu 29 de puncte.