INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  DANEMARCA

VIDEO Adrian Petre, "dublă" pentru Esbjerg » Tânărul arădean ajunge la cota 4 în liga secundă daneză

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat duminica, 22 octombrie 2017 21:14

Adrian Petre, în vârstă de 19 ani, a reuşit o dublă pentru Esbjerg în partida de astăzi, contra celor de la Fremad Amager, într-o partidă din liga a doua daneză, câştigată de echipa sa, scor 5-2.

Internaţionalul român U21 a început partida de pe Blue Water Arena din postura de rezervă şi a fost introdus pe teren în minutul 66, când scorul era 1-0. Acesta a avut nevoie de doar câteva minute pentru a-şi face simţită prezenţa, reuşind să marcheze de două ori, în minutele 74 şi 88.

Astfel, Esbjerg se menţine aproape de locurile care se bat la promovarea în Superliga daneză, trupa condusă de John Lammers aflându-se pe poziţia a patra după 13 etape, cu 23 de puncte, la patru lungimi de liderul Vejle. Pe plan individual, Petre ajunge la al patrulea gol reuşit în acest sezon pentru danezi.

La finalul partidei, Adrian a transmis un mesaj fanilor lui Esbjerg, invitându-i la următorul meci de campionat, contra celor de la Viborg, miercuri, de la ora 19:30.

"Sunt fericit pentru cele două goluri înscrise astăzi. O victorie mare, importantă. Sperăm că veţi fi aici, pe această arenă superbă, şi miercuri, împotriva lui Viborg. Trebuie să câştigăm, dar şi voi trebuie să fiţi alături de noi din nou. Sunt foarte fericit pentru victoria de azi şi sper că aţi savurat-o", a spus românul, potrivit paginii oficiale de Facebook a clubului danez.

Nicolae Carnat, un alt român legitimat la clubul danez, în vârstă de 19 ani, nu a făcut parte din lotul lui Esbjerg pentru această partidă.

500.000€ a plătit Ebsjerg celor de la UTA Arad, în această vară, pentru transferul definitiv al fotbalistului

28de goluri în 29 de partide a reuşit Petre la arădeni în stagiunea trecută, înainte să facă pasul la nordici

sursa: twitter.com