INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ŞAHTIOR

VIDEO Debut greoi pentru Şahtior » Echipa lui Il Luce s-a chinuit cu egiptenii de la Zamalek

Articol de GSP - Publicat joi, 17 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat joi, 17 ianuarie 2013 13:17

Şahtior Doneţk şi-a turat mai greu motoarele în prima partidă de pregătire a anului, dar chiar şi aşa a obţinut o victorie, cîştigînd la Abu Dhabi amicalul cu Zamalek, scor 3-2.

Eduardo a deschis scorul pentru ucraineni în minutul nouă, dar egiptenii au revenit imediat prin Hassan. Mai mult, echipa africană a trecut în avantaj după reuşita lui Ibrahim.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Înainte de pauză însă, Darijo Srna a reuşit să readucă lucrurile la normal, marcînd pentru 2-2 cu un voleu de la marginea careului.

Scorul final a fost stabilit în minutul 88, cînd Raţ i-a centrat perfect lui Mkhitaryan. Fundaşul român a evoluat puţin, fiind introdus abia în minutul 79.

În această perioadă, Şahtior participă la un turneu de pregătire în Emiratele Arabe Unite, la Abu Dhabi, împreună cu Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Al Hilal (Arabia Saudită) şi Zamalek (Egipt).

În celălalt meci al zilei din cadrul turneului, Zenit Sankt Petersburg a cîştigat cu 4-1 în faţa lui Al Hilal.