VIDEO Dorin Rotariu, Adi Petre și Bogdan Stancu, goluri pentru echipele lor

Duminica, 22 Septembrie

Trei jucători români care evoluează în străinătate au avut un sfârșit de săptămână fructuos. Dorin Rotariu, Adrian Petre și Bogdan Stancu au înscris pentru echipele lor.

Rotariu a marcat, Astana a pierdut

Dorin Rotariu (24 de ani) a înscris pentru Astana primul gol al meciului pierdut cu Zhetysu în campionatul din Kazakhstan, scor 1-2, din etapa a 27-a. Românul a deschis scorul în minutul 7, după un șut de la 12 metri.

Astana e pe locul 4, cu 50 de puncte, la două lungimi în spatele primului loc care duce în cupele europene ocupat acum de Ordabasy, care are și două meciuri în plus.

6 goluria marcat Rotariu în actualul sezon pentru Astana

Adi Petre aduce 3 puncte

Adrian Petre (21 de ani) a marcat un gol pentru Esbjerg în minutul 13 al partidei cu Brondby, din etapa a 10-a a primii ligi daneze. Echipa românului s-a impus pe teren propriu, scor 3-1. Esbjerg e pe locul 13, cu 8 puncte, în timp ce Brondby are 16 puncte și ocupă poziția a 4-a.

3 goluria marcat Adrian Petre pentru Esbjerg în acest sezon

Bogdan Stancu produce surpriza

Bogdan Stancu (32 de ani) a înscris din lovitură de pedeapsă pentru Genclerbirligi în egalul cu liderul Alanyaspor, scor 1-1, în prima ligă din Turcia. Echipa lui continuă să fie pe ultimul loc, cu doar două puncte din 5 etape. Alanyaspor conduce clasamentul cu 13 puncte.