INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  HANNOVER - STUTTGART 1-3

VIDEO Eliberare Maximă! Vizita la psiholog i-a prins bine: gol de la 30 de metri cu Hannover

Maxim e la a treia apariție la Stuttgart în acest debut de campionat din 6 posibile: 135 de minute jucate

Articol de - Publicat vineri, 25 septembrie 2015 00:00

Mijlocașul de 25 de ani a fost introdus în minutul 60 și a închis tabela în primul minut al prelungirilor dictate de arbitru.

Conducerea Stuttgartului a luat cea mai bună decizie cînd i-a trimis pe Alexandru Maxim și pe colegii lui la psiholog. Discuțiile cu Philipp Laux au avut efectul scontat. După cinci eșecuri la rînd în Bundesliga, miercuri seară, la Hanovra, șvabii s-au descătușat.

N-a fost cel mai bun meci al lor în acest sezon, încă e de lucru, dar cel puțin au cîștigat: 3-1. Iar printre marcatori s-a numărat și mijlocașul român. Antrenorul Alexander Zorniger l-a introdus în minutul 60, în locul lui Didavi, iar "tricolorul" a închis tabela în primul minut al prelungirilor.

Și cum! Maxim a profitat de un balon recuperat de Ginczek undeva la 30 de metri de poarta Hanovrei, suflîndu-i-l practic din față. Văzuse că portarul advers ieșise aiurea și l-a expediat spre poarta goală: bară-gol, 3-1!

2,5e nota acordată lui Maxim în Kicker. Undeva între "foarte bine" (2) și bine (3). La nemți, cea mai mare notă e 1, cea mai mică 6

67%a fost procentul paselor reușite de Maxim (16 din 24, 33 de contacte cu balonul). A alergat 4,28 km în 30 de minute