Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

STRANIERI    •   LA LIGA

VIDEO Florin Andone, un car de nervi în meciul pierdut cu Betis » Arbitrul l-a calmat cu greu

Luni, 12 Februarie

Deportivo la Coruna, echipa unde joacă și Florin Andone, a pierdut meciul de pe teren propriu din etapa a 23-a din La Liga cu Betis, scor 0-1.

Atacantul român a fost integralist și a fost foarte activ în primele 15 minute când s-a luptat din greu cu adversarii. În repriza secundă a trimis mingea în bară după o pasă a lui Fede Cartabia, iar cu 13 minute înainte de final a scos o lovitură liberă din apropierea porții adverse. În prelungirile meciului, românul putea aduce egalarea după o centrare a lui Luisinho, dar reluarea lui Andone a trecut puțin pe lângă poartă.

Dorința de a marca l-a făcut pe Florin Andone să faulteze foarte mult și astfel a intrat într-un top 5 al jucătorilor din La Liga care comit cele mai multe faulturi în acest sezon. Arbitrul abia a reușit să-l calmeze, după cum bine se vede și din captura de mai jos.

27939078 10155987341294351 813335561 n
Captură Marca

Vezi VIDEO cu golul partidei!

Deportivo e într-o situație disperată, e pe penultimul loc în La Liga, cu doar 17 puncte, la trei lungimi de prima poziție care îi asigură rămânerea în prima ligă. De partea cealaltă, Betis e pe locul 8, cu 33 de puncte.