INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GENK - OOSTENDE 3-1

VIDEO Ianis Hagi, 75 de minute pentru moral! Românul a fost titular după 6 săptămâni și a dat o pasă de gol

Articol de - Publicat duminica, 22 septembrie 2019 11:34

Ianis Hagi a revenit ca titular în Genk - Oostende 3-1. A contribuit la primul gol al gazdelor, centrând din corner, şi a adunat cele mai multe minute în teren de când s-a transferat în Belgia.

După şase săptămâni de la prima şi ultima titularizare la Genk, antrenorul Felice Mazzu i-a oferit sâmbătă o nouă şansă lui Ianis Hagi. Introdus spre final în Ligă la Salzburg, mijlocaşul român a prins cel mai lung meci în teren de când s-a transferat de la Viitorul. 75 de minute, în care n-a marcat, dar şi-a lăsat amprenta pe un gol al campioanei Belgiei. De fapt un spectaculos autogol, care a deschis scorul şi drumul spre succes (3-1).

A luat şi un „galben”

Ianis a bătut un corner din dreapta, Ito a reluat la scurt cu capul şi portarul Dutoît a respins mingea, pe care Vargas a trimis-o imparabil în plasă. N-a fost chiar "foc şi pasiune", cum şi-a dorit tehnicianul gazdelor după catastrofa austriacă, însă sigur un pas înainte pentru Hagi junior, avertizat încă din minutul 7, pentru un fault.

244 de minutea adunat Ianis Hagi în şapte meciuri la Genk, între care 226 în Jupiler Pro League. Are un gol cu Kortrijk şi un assist cu Beveren

O femeie a blocat transferul lui Ianis Hagi în Serie A: „Italienii au venit de 4-5 ori în România”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”