INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA

VIDEO În formă maximă, Florentin Matei îi forțează mîna selecționerului » Două pase de gol în ultima săptămînă, iar Volyn se bate la podium

Articol de GSP - Publicat luni, 28 septembrie 2015 11:14

Volyn Luțk a trecut ușor peste eșecul cu Dinamo Kiev, iar saptămîna trecută a obținut două victorii.

VEZI VIDEO

Prima a fost în Cupa Ucrainei cu Mykolaiv, scor 2-0, unde Florentin Matei (22 de ani) a jucat 77 de minute și a oferit o pasă decisivă la primul gol al echipei sale.

A doua a fost aseară, în partida din deplasare cu Karpaty Lvov, tot 2-0. De această dată fostul mijlocaș al Stelei a fost integralist și a oferit o pasă la golul din minutul 27 al echipei sale, marcat de Kravchenko.

A doua reușită a lui Volyn a venit în minutul 79 în urma unui autogol. Volyn traversează un sezon excelent, fiind pe locul 4, la egalitate cu Dinpro care e pe 3, ambele cu 17 puncte.

În spate sînt Zorya (16 puncte) și Vorskla (15 puncte), iar după aceasta campionatul este rupt, următoarea echipă avînd abia 10 puncte.

3 goluria marcat în campionat Florentin Matei, care a fost declarat omul meciului cu Dinamo Kiev deși echipa sa a pierdut