INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BELGIA

VIDEO Înfrângere dureroasă pentru Anderlecht pe terenul liderului! Chipciu, două pase de gol, Stanciu, din nou meci modest

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 noiembrie 2016 17:57

Anderlecht a pierdut meciul împotriva liderului la zi din Belgia, Zulte Waregem, scor 2-3. Meciul a fost cât se poate de spectaculos, însă s-a terminat prost pentru echipa lui Chipciu și Stanciu.

Cei doi au fost titulari pentru Anderlecht, doar unul dintre ei s-a remarcat, însă nu a fost destul. Zulte a deschis scorul în minutul 9, prin Cordaro, care a avut nevoie și de o greșeală gravă a portarului Roef pentru a înscrie.

În minutul 14 a ieșit la rampă Chipciu. Acesta a centrat excelent de pe partea dreaptă, Stanciu a luftat, iar Teodorczyk a înscris.

Avea să se facă 2-1 pentru Anderlecht, după ce Teodorczyk a înscris în minutul 30, tot după o pasă a lui Chipciu.

Din păcate internaționalul român s-a accidentat în minutul 43 și a fost schimbat cu Bruno.

Cu un joc modest, Stanciu a fost schimbat în minutul 46 cu Badji. Zulte a revenit pe tabelă cu două goluri marcate în minutele 47 și 49. Acest succes îi consolidează poziția de lider lui Zulte.

Formația care a câștigat azi are 33 de puncte, cu 5 peste Oostende. Anderlecht este abia pe locul 5, cu 25 de puncte, având 3 înfrângeri în ultimele 5 meciuri. Are doar un punct peste formațiile de pe locurile 6, 7 și 8, Genk, Kortrijk și Charleroi.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”