INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BELGIA

VIDEO Iureș în Belgia: echipa lui Rednic conducea la pauză pe terenul liderului, dar a urmat o repriză secundă nebună!

Articol de GSP - Publicat marti, 26 decembrie 2017 17:41

Mouscron, formația antrenată de Mircea Rednic, a pierdut azi meciul disputat pe terenul lui Club Brugge, scor 2-4, la capătul unui meci extrem de spectaculos.

Formația lui Rednic a început bine meciul și a intrat în avantaj la pauză după golul lui Van Durmen din minutul 35.

Liderul Brugge și-a revenit însă după pauză și a întors scorul, marcând prin Limbombe, în minutul 51, și Vormer, în minutul 60, din penalty, fază în urma căreia De Medina, fundașul celor de la Mouscron, a fost eliminat.

Total surprinzător, Mouscron a egalat în minutul 69 după reușita lui Godeau, dar nu a rezistat asediului lui Brugge, care a mai marcat de două ori până la final, Diaby reușind o "dublă".

Dorin Rotariu, fotbalistul împrumutat de Brugge la Mouscron, nu a fost inclus în lot.

Mouscron ratează șansa de a încheia anul pe loc de play-off. Echipa se află pe locul 7, cu 26 de puncte, la trei lungimi în spatele lui St. Truiden.

Club Brugge e lider autoritar, cu 53 de puncte, și are un avans de 14 puncte față de urmăritoarea Charleroi.

FINAL /CLUB BRUGGE - MOUSCRON 4-2 (Limbombe 52 - VIDEO, Vormer 60 - penalty VIDEO, Diaby 72, 90+3 / Van Durmen 35 - VIDEO, Godeau 69 )
*Awoniyi a înscris în minutul 20 pentru Mouscron, însă de la margine s-a semnalizat ofsaid. Decizia este la limită
*(GOL MOUSCRON - min 35) Van Durmen a primit în partea dreaptă de la Awoniyi, a făcut 3-4 pași cu mingea la picior, a tras la colțul lung, mingea a fost atinsă de Butelle, dar tot a intrat în plasă
*(GOL BRUGGE - min 52) După o serie de ocazii gazdele au reușit în cele din urmă să egaleaze. O ezitare în defensiva lui Mouscron l-a lăsat pe Limbombe singur, în 7-8 metri. A tras puternic sub bară, fără nicio șansă pentru portarul lui Mircea Rednic
*(GOL BRUGGE - min 61) De Medina este eliminat, iar Brugge a primit o lovitură de pedeapsă. Vormer, unul dintre oamenii de bază ai gazdelor, a transformat și a adus-o pe Brugge în avantaj
*(GOL MOUSCRON - min 69) Echipa lui Rednic egalează cu 20 de minute înainte de final, deși joacă în inferioritate numerică. Godeau a înscris cu capul după o centrare a lui Goveaa
*(GOL BRUGGE - min 72) Gazdele revin în avantaj după doar trei minute. Diaby a scăpat singur și l-a învins fără emoții pe Butez
*(GOL BRUGGE - min 90+3) Diaby face "dubla" în ultimul minut și stabilește scorul final