INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

VIDEO Marius Șumudică, victorie nebună în Turcia! Gaziantep a condus cu 4-1 la pauză, dar finalul a fost unul dramatic

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 decembrie 2019 18:13

Gaziantep, formația antrenată de Marius Șumudică, a câștigat cu 4-3 în deplasarea de la Kasimpasa și a urcat până pe locul 9 în Turcia.

Marius Șumudică. 48 de ani, e pe val. Formația lui a obținut a treia victorie consecutivă în toate competițiile, în fiecare dintre ele izbutind să marcheze de cel puțin 3 ori.

Astăzi, primul gol a venit în minutul 5, de la Kayode, după o fază contestată dur de gazde. „Decarul” lui Gaziantep l-a lovit pe portar înainte să trimită mingea în poartă.

Kasimpasa a egalat în minutul 10 prin Sari, apoi Ozer (minutul 21) și Djilobodji (minutul 33) i-au oferit un avantaj liniștitor lui Șumudică. Mai mult, Kayode a făcut „dubla” din penalty, în minutul 44.

Quaresma, protagonist în repriza secundă

Partea a doua a fost controlată de gazde. Veteranul Ricardo Quaresma a redus din diferență în minutul 57, după o preluare de geniu. Tot el a ratat un penalty în minutul 75, înainte cu cinci minute ca Thiam să profite de o eroare în lanț în apărarea lui Gaziantep și să facă 4-3.

Datorită victoriei de astăzi, Gaziantep urcă pe locul 9 în Superliga turcă, cu 23 de puncte. Kasimpasa rămâne pe locul 14, cu doar 15 puncte.

Golul de 3-4 marcat de Kasimpasa

Vezi și:

VIDEO // EXCLUSIV Marius Șumudică a dezvăluit condițiile de lux pe care le are în Turcia

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!