Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

STRANIERI    •   BELGIA

VIDEO Stanciu, eroul lui Anderlecht » Gol și pasă de gol în victoria cu Beveren, 2-1

Sambata, 23 Septembrie 2017

Anderlecht s-a impus pe terenul celor de la  Waasland-Beveren, după un meci în care Nicolae Stanciu a fost eroul echipei sale.

Mijlocașul român a fost titular la oaspeți și a decis soarta meciului în final, echipa sa fiind condusă din minutul 7, prin golul lui Thelin.

În minutul 75, Stanciu și-a trecut numele pe lista marcatorilor, fiind la prima reușită din acest sezon. Românul a marcat cu unt șut de la 15 metri, la colțul lung. În minutul 81, mijlocașul i-a pasat excelent lui Spajici, care a dus victoria lui Anderlecht.

Vezi aici video

După 8 etape, Anderlecht are 12 puncte, având 3 victorii, 3 egaluri și 2 înfrângeri, și este la 6 puncte de liderul Club Brugge.

VICTORIE ȘI PENTRU REDNIC

Tot în campionatul Belgiei, echipa lui Mircea Rednic, Mouscron, a învins acasă Eupen, 3-2. Rotariu a fost titular și a jucat 58 de minute.