Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

STRANIERI    •   FRANȚA

VIDEO Tătărușanu s-a încadrat perfect în catenaccio-ul lui Ranieri » Neînvins în prima repriză!

Articol de — Daniel Scorpie Duminica, 10 Septembrie 2017

Portarul "canarilor" a legat al treilea "clean sheet", reușind două parade excelente și primind nota 6 în L'Equipe, pentru meciul câștigat de Nantes cu Montpellier (1-0). În 4 etape cu Tătărușanu, Nantes a intrat fără gol primit la pauză.

"Nantes, catenaccio câștigător", a titrat L'Equipe după al doilea succes la rând în deplasare cu scorul perfect al italienilor. Cu Ranieri pe bancă, și Tătărușanu, venit din campionatul mondial al apărărilor beton, e parcă altul decât la Fiorentina.

Ciprian dă siguranță "canarilor", ajungând cu Montpellier (1-0) la 3 meciuri în serie fără gol primit. Și n-a avut o seară deloc liniștită. Două parade remarcabile, ce i-au adus nota 6 în L'Equipe. Cotidianul francez a punctat și faptul că portarul român nu a fost învins niciodată până la pauză în Ligue 1!

VIDEO cu golul marcat de Nantes

Cea mai importantă, în minutul 90+1, când a plonjat la șutul trimis pe jos de Lasne, la rădăcina barei. Nu a fost unica intervenție precisă.

A ieșit foarte bine la mingile înalte, a boxat inspirat și s-a opus perfect ocaziei avute de Ikone (51). Nantes s-a impus prin golul lui Diego Carlos (76), terminând meciul cu un om în plus.

273 de minute fără gol încasat are Tătărușanu în Ligue 1. Ultima oară, Ciprian a fost bătut de Ocampos în jocul de debut cu Marseille