INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  KAYSERISPOR

VIDEO Victorie spectaculoasă pentru Kayserispor în Turcia » Șumudică s-a dezlănțuit și a recurs la un gest inedit pe margine

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 februarie 2018 15:15

Kayserispor, echipa antrenată de Marius Șumudică, a obținut astăzi prima victorie după două etape în campionatul Turciei, învingând-o pe teren propriu pe Kasimpașa, scor 3-2.

Meciul s-a dovedit însă extrem de complicat pentru Kayseri, care a primit gol încă din minutul 2, de la Diagne.

Kayserispor a egalat în minutul 20, prin Turuc, care a finalizat superb cu capul după centrarea lui Kas.

Formația lui Șumudică a dominat autoritar finalul de meci și a mai înscris de două ori, ajutată și de eliminarea unui jucător de la Kasimpașa, în minutul 66.

Badji a dus-o pe Kayserispor în avantaj în minutul 74, marcând cu un șut plasat din interiorul careului. Golul l-a făcut pe Șumudică să se dezlănțuiască, românul punându-se în genunchi și sărutând gazonul!

Kayseri a mai înscris o dată până la final, Umut Bulut transformând fără emoții o lovitură de pedeapsă.

Oaspeții au mai punctat și ei o dată până la final, Mahmoud Ahmed Ibrahim Hassan înscriind din penalty în prelungirile partidei.

Silviu Lung Jr și Săpunaru au fost titulari, în timp ce William de Amorim a fost doar rezervă. Boldrin, celălalt brazilian adus de la FCSB, nu a fost în lot.

Grație victoriei, Kayserispor a acumulat 38 de puncte și s-a apropiat la 3 lungimi de Beșiktaș, ocupanta locului 4.

FINAL » Kayserispor - Kasimpașa 3-2
Au marcat: D. Turuc '20, Badji '74, U. Bulut '77 p. / Diagne '2, Mahmoud Ahmed Ibrahim Hassan 90+4 p.
TEXT / VIDEO

Echipa de start a lui Kayserispor: Lung jr - Tiago Lopes, Săpunaru, Kana-Biyik, Kas - Turuc, Badji - Espinoza, Mendes, Kravets - Bulut
Rezerve: Karakus, Cinaz, William de Amorim, Gulen, A. Gyan, O. Kucher, E. Ozturk, A. Turan, S. Barela, G. Vural
Antrenor: Marius Șumudică