Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

STRANIERI    •   REZULTATE

VIDEO Zi plină pentru stranierii din Europa! 13 români au jucat azi: ce au făcut Niță, Stanciu, Grozav sau Keșeru

Sambata, 10 Martie

Nu mai puțin de 13 stranieri au evoluat astăzi în campionatele din Europa.

Rămasă fără antrenorul Andrea Stramaccioni, demis în urmă cu o săptămână, Sparta Praga a continuat seria rezultatelor negative în Cehia. Azi, Sparta a remizat în deplasarea de la Karvina, 1-1, și s-a îndepărtat și mai mult de obiectivul stabilit de conducere, clasarea pe locul 2. Sparta e pe 4, cu 34 de puncte.

Florin Niță a fost titular pentru Sparta, la fel ca Nicolae Stanciu, care a fost înlocuit în minutul 89. Bogdan Vătăjelu a început meciul pe bancă, dar a fost introdus în minutul 74.

În Turcia, Bursaspor, echipa românilor Bogdan Stancu și Grozav, a pierdut pe terenul lui Osmanlispor, 1-2. "Motanul" a fost titular, fiind schimbat în minutul 80 chiar cu Gicu Grozav, care a văzut un galben în minutul 86.

Trei români au jucat astăzi și în campionatul Rusiei. Cu Ionuț Nedelcearu integralist, Ufa a învins-o pe Anji, echipa lui Paul Anton, și el pe teren tot meciul, scor 3-2. Anton a pasat la unul dintre golurile echipei sale și a văzut un galben în minutul 56. (VIDEO cu golurile)

Cu Gabi Enache pe teren 90 minute, Rubin Kazan s-a impus în deplasarea de la Tosno, 1-0.

În Bulgaria, Ludogoreț se apropie cu pași repezi de un nou titlu. Azi, s-a impus pe teren propriu cu Cherno More, scor 3-1. Claudiu Keșeru a fost titular, fiind înlocuit în minutul 66, în timp ce Cosmin Moți a fost integralist, fundașul fiind avertizat cu galben în minutul 48.

În Croația, Hajduk Split, echipa lui Steliano Filip, a învins-o pe Istra, formația la care evoluează Cosmin Matei, cu 3-2. Matei, fostul decar al lui Dinamo, a înscris pentru oaspeți în minutul 53, în timp ce Filip a fost titular, dar a fost schimbat în minutul 69.

Filip a greșit la golul lui Cosmin Matei, ratând intervenția în urma căreia Matei a înscris.

Alexandru Crețu, fotbalistul-surpriză de pe lista preliminară a stranierilor convocați de Contra pentru amicalele cu Israel și Suedia, a fost integralist în victoria lui maribor, 3-0, cu Ankaran Hravatini.