Alte știri din fotbal
Arnold Garita a ajuns la București pentru a semna cu FCSB » Cine l-a întâmpinat pe aeroport
0
Florin Maxim a dezvăluit la GSP Live salariile incredibile de la Corvinul!
0
Gheorghe Hagi, discurs manifest: „Știți care motto-ul meu? Notați-l. Știți alea cinci trepte de selecție ale mele?”
0
Laszlo Balint, verdict dur după Oțelul - Craiova: „Opțiunile lor sunt limitate”
0
Știri din fotbal internațional
Fotbalistul din Serie A, la un pas de înec în piscină » Transportat cu elicopterul și internat la terapie intensivă
0
Fostul campion olimpic a criticat Barcelona: „Nu-l dai cadou pe Ferran Torres! Ce iei de 50 de milioane?”
0
Mikel Arteta cere o schimbare de regulament în Premier League: „Mă lupt cu ei!”
0
Sprijin de la Casa Albă pentru șeful FIFA: „Cine votează împotriva lui Infantino trebuie să meargă la psihiatru!”
0
Lifestyle
Sala Polivalentă din Tulcea găzduiește un nou eveniment sportiv, după succesul de la Europeanul de baschet U18
0
Suma astronomică obținută la licitație pentru noul model electric Ferrari
0
Înotătoarea care a stabilit un nou record mondial de două ori într-o singură zi!
1
Mbappe, ținut „ostatic” pe yacht de iubita lui în timp ce Mourinho a început curățenia la Real Madrid
1
Emanuela Ignățoiu-Sora, cercetătoare, despre alegerile din SUA: „Întrebarea ...
Libertatea
Prețul dragostei și al carierei. Cum monitorizează Partidul Comunist Chinez ...
Adevărul
Continuă șantierul la a doua cea mai mare Sală Polivalentă din România
GSP SPECIAL
România produce mai puțină energie, iar exporturile de electricitate au ...
Libertatea
Ca orice articol din presa romaneasca este partial adevarat.sunt uimit cum de nu se face referire la "spalarea de bani" existenta la clubul CSM Bucuresti.Noroc cu cei de la DNA ca si-au facut curaj sa verifice documentele.
Daca omu' nu stie nici numele sportului pe care-l comenteaza, restul sunt "mici"(cu mustar) amanunte.
Pe fond, articolul e corect. Chiar dacă nu merg la meciuri de juniori la handbal, situația este aceeași și in alte sporturi de echipă, odată fantastice, acum fantomice. Exemple baschet sau volei. De fotbal s-a tot vorbit, tot cam așa e, doar că acolo se pare că mămicile se duc singure să-și arate airbag-urile. Însă, pentru că memoria nu m-a părăsit, mi-am adus aminte de articolul tău referitor la rugby, unde ai elogiat nivelul și cultura și sportivitatea unui sport care nu prea mai există. Prin comparație, handbalul feminin, ca și rugby-ul, ne dau echipe care merg la mondiale. Handbalul merge și la europene, unde însă indiferent de cum se numește competiția, rugby-ul nostru nu poate. Pentru că italienii și-au zis că pot și ei ce fac francezii, spaniolii cam la fel, georgienii s-au trezit în Europa și în general cam toți cresc tineri bine-făcuți, nu feciori cu BMW ca pe la noi. Cumva cam toate sporturile de echipă masculine sunt varză la noi, s-a întrebat cineva de ce? Handbalul feminin face performanța la nivel de națională doar cu românce, ceea ce la rugby nu se mai petrece. În plus, handbalul la nivel de echipe ne oferă Champions League și la feminin și la masculin, iar sălile sunt pline. Prin urmare, de ce crezi tu că e cazul să idolatrizezi rugby-ul și să demonizeze handbalul? Rezultatele sunt in favoarea handbalului, in condițiile unui sistem bolnav de creștere a copiilor în toate sporturile. Apropo, de ce nu ne dezvoltăm la rugby în 7, să adunăm mai ușor de-o echipă?
Si “da nota” în loc de “denotă”…
Buna ziua. Intervin si eu cu o completare in legatura cu arbitrajul din Campionatul Masculin de Handbal. Exemplul : Dinamo - CSM Constanta 33-29, un meci in care CSM Constanta a fost masacrata PE FATA. Despre ce vorbim?!
La noi ca la nimeni, talentul nu prea contează,ci pila de degroșare.
Corecta comparația cu Premier League, cu "mica" deosebire ca "liga florilor" e una a primăriilor care nedand bani de la ele le asigura bunăstarea materiala handbalistelor străine care nu ar avea salariile respective niciunde în alta parte.
E posibil să ai dreptate, forma mai corectă e, după mine, naționala de handbal feminin și nu nationala feminină de handbal pentru că primul vine sportul apoi echipa la identificare… în engleză e women’s handball team și nu handball women’s team.
Mie mi se pare uluitor ca cineva care scrie "hanbal" în loc sa termine ciclul primar tine prelegeri.
Am avut ocazia sa cunosc familia unui fost international din perioada de aur. Era in lot, juca mai putin (avea un contracandidat legendar - nu dau nume, asta e!). Fiul sau a jucat de asemenea handbal la nivel de prima liga, fara a fi in lotul national, dar a fost in loturile de juniori. Ei bine, cel putin in privinta modului in care se face selectia, relatarile lor (se refera insa la o perioada mult mai veche, acum 25-30 de ani, cand a inceput declinul handbalului nostru masculin) coincid aproape cu ce se spune aici. Se faceau selectii pe baza de sacosa, mai ales ca selectia presupunea si vizite in strainatate care erau atunci, in anii 90, un premiu ravnit. Mergea cine avea sacosa mai mare. In sfarsit... poate nu e nimic intamplator.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.