Comentarii (8)
I0SIF.26
I0SIF.26  •  24 Iunie 2026, 12:44

Nu mă omor după acest campionat mondial, nici precedentele două nu au fost cine știe ce. Dar poate că au dreptate cei mai tineri, noi ăștia trecuți de o anumită vârstă suntem nostalgici și nu mai trăim cu același entuziasm fotbalul contemporan.

francescoli1974
francescoli1974  •  24 Iunie 2026, 12:41
Postat de v1ad pe 24 Iunie 2026, 12:19

Retorica pe care o aud de la persoane peste 50 de ani. Ma gândesc ca și autorul articolului o fi împingând spre jumătatea de secol. După eșecurile din Rusia (tara care inseamna doar 2 orașe) și din Qatar (un stat islamic în mijlocul desertului) acest mondial e o gura de aer proaspăt. Atmosfera, deschiderea, buna dispoziție. Se trezesc europenii noaptea. Prea puține meciuri ce au vizat echipe europene s-au jucat noaptea. Vezi cât e ceasul în Europa de vest la meciurile ce încep la 23. Pauze de hidratare. Foarte bine, aia sunt jucători care joaca la 3 zile de vara trecuta. Cei care joaca finala termina sezonul când U Cluj e deja eliminata din Europa League. Toți jucătorii la centru la imn s-a facut din dorința europenilor care nici măcar nu s-au calificat (Italia). Prea multe camere. Pai tot la dorinta europenilor s-au adus zeci de echipe tv din Europa, de s-a certat comunitatea de regizori din Hollywood pe organizatori. Și da, e ok și cu echipe mai slăbuțe. Dau bani si ma duc sa vad si goluri, nu sa ma uit cum trag 2 echipe de un 0-0 cinic și convenabil. Sau dvs gustați scorurile de maidan doar în liga bogaților, scuze, champions league? Am multe argumente pro acest turneu final, dar am remarcat ca nu poți schimba opinia oamenilor care prefera stadioane semigoale și turnee cu 16 echipe pe motive ce țin de blazare europeana.

Doar voi ăștia sub 50 de ani aveți dreptate?ce să caute câștigătoarele unor baraje gen Voluntari-Chindia sau cel dintre Rapid și Chiajna de acum câțiva?e totuși un CM unde vine "crema cremelor" de pe toate continentele.Cat despre europeni,unii,poate majoritatea celor de acolo mai merg și la muncă iar orele de difuzare sunt înaintate pe Bătrânul Continent.Scoruri de maidan la CM?nu asta e scopul ci fotbal de nivel înalt.

CezarDobre44
CezarDobre44  •  24 Iunie 2026, 12:33

Pe noi astia din Brasov care l avem primar pe George Scripcaru ...nu ne intereseaza decat echipa Romaniei ...si la ce ora joaca ...

Ciriaco
Ciriaco  •  24 Iunie 2026, 12:23

Germania poate că va mai bate Brazilia de zece ori consecutiv,dar niciodată cu 7-1.Articolul e bun,gândește-te dacă un sfert din cluburile unei țări cu fotbal decent ar juca în prima ligă...

v1ad
v1ad  •  24 Iunie 2026, 12:19

Retorica pe care o aud de la persoane peste 50 de ani. Ma gândesc ca și autorul articolului o fi împingând spre jumătatea de secol. După eșecurile din Rusia (tara care inseamna doar 2 orașe) și din Qatar (un stat islamic în mijlocul desertului) acest mondial e o gura de aer proaspăt. Atmosfera, deschiderea, buna dispoziție. Se trezesc europenii noaptea. Prea puține meciuri ce au vizat echipe europene s-au jucat noaptea. Vezi cât e ceasul în Europa de vest la meciurile ce încep la 23. Pauze de hidratare. Foarte bine, aia sunt jucători care joaca la 3 zile de vara trecuta. Cei care joaca finala termina sezonul când U Cluj e deja eliminata din Europa League. Toți jucătorii la centru la imn s-a facut din dorința europenilor care nici măcar nu s-au calificat (Italia). Prea multe camere. Pai tot la dorinta europenilor s-au adus zeci de echipe tv din Europa, de s-a certat comunitatea de regizori din Hollywood pe organizatori. Și da, e ok și cu echipe mai slăbuțe. Dau bani si ma duc sa vad si goluri, nu sa ma uit cum trag 2 echipe de un 0-0 cinic și convenabil. Sau dvs gustați scorurile de maidan doar în liga bogaților, scuze, champions league? Am multe argumente pro acest turneu final, dar am remarcat ca nu poți schimba opinia oamenilor care prefera stadioane semigoale și turnee cu 16 echipe pe motive ce țin de blazare europeana.

Andrei127
Andrei127  •  24 Iunie 2026, 12:09

Scoruri de la ultimul mondial: Anglia-Iran 6-2, Franta-Australia 4-1, Spania-Costa Rica 7-0, Croatia-Canada 4-1, Portugalia-Elvetia 6-1, Brazilia-Coreea de Sud. Am pus si scorurile de 4-1 fiindca si domnul Drejan a pus scorul din victoria Japoniei contra Tunisiei. Doar noi suntem in stare sa ne plangem de ceva ce nu ne afecteaza ca suntem vesnic absenti.

demostene1
demostene1  •  24 Iunie 2026, 12:04

Unde era articolul asta după 7-1 cu Brazilia? Sau de ce sa se fi oprit la 32 de echipe? De ce nu 24? Sau 8?

Catavencu2
Catavencu2  •  24 Iunie 2026, 11:54

ce titlu! ce articol! mai Agatha Christie cand Germania a invins Brazilia cu 7-1 a inseamnat ca Brazilia nu avea ce cauta la Mondial? groaznice vremuri mai traim

Comentează