OPINII » EDITORIAL
Alte știri din fotbal
Filipe Coelho nu a uitat: avertizează înainte de FC Argeș - Craiova
0
Dinamo - Rapid, derby pentru Europa » Echipele probabile + cele mai tari cote
5
Parlamentul anunță primele măsuri, după apelul lui Gică Hagi către „cei mai bogați români”
0
Adrian Mihalcea dezvăluie cum își va motiva jucătorii, acum că UTA este ca salvată: „Cred că este de ajuns”
0
Știri din fotbal internațional
Andrei Rațiu, protagonist într-o fază cu efect de bumerang » „Thriller” cu 6 goluri în La Liga, lovitură decisivă în 90+9
0
Torino - Inter » Cristi Chivu poate face un pas uriaș spre titlu. Echipele probabile
0
Jurnaliștii turci au găsit explicația pentru debutul dezastruos al lui Mirel Rădoi: „Practic îl aruncă în foc”
0
50 de milioane de euro pentru un jucător retrogradat din Premier League
0
Lifestyle
Noul model Dacia a fost surprins pe stradă! Imagini-spion cu mașina care urmează să fie lansată
0
„Au vrut să împartă sala în două” » Imagini halucinante cu polivalenta istorică din România
4
Lovitură pe piața auto » Rivalul Dacia ajunge în premieră în Europa! E al doilea cel mai vândut model la nivel global
5
„O să îmi pun o poză în lenjerie și o să îmi bubuie Instagramul” » Gluma sportivei numită „cea mai frumoasă din România”
19
Motorul a zburat de sub capotă într-un accident violent pe centura din ...
Libertatea
Oligarhii lui Viktor Orban fug pe capete din țară și își transferă banii în ...
Adevărul
Triumf și tragedie: 3 povești din sportul sovietic în zilele Cernobîlului, ...
GSP SPECIAL
Cine e românca prezentă în sală în momentul atacului armat asupra ...
Libertatea
Cine si a pus sperante? Doar voi, presa. Si acum tot voi sunteti cei care va minunati si ne explicati cum stau lucrurile de fapt. A fost un campionat de tineret de care doar noua ne-a pasat. Imi amintesc reportajul ala penibil in care va plimbati pe strada si intrebati italienii ce parere au despre rezultatele Romaniei, aia saracii habar nu aveau despre ce vorbiti sau ca se joaca vreun campionat la ei. Si nu, jucatorii nu au valoare, incetati cu balariile astea ca ar fi mari talente si, vezi doamne, nu au mentalitate. Sunt si baieti seriosi printre ei, dar atata pot.
Imi place faza asta cu speranta. Noi tot speram. Suntem naufragiatul care inainte sa ajunga la mal se ineaca, dar ultimul gand care i trece prin minte e cliseul :”speranta moare ultima”. O tampenie. Neamtu' spunea " cine nu spera, dispera". Filozof. Romanu' mai pragmatic :" nu ne a mai ramas decat speranta" sau " speranta moare ultima". Nu stiu cum se face ca la noi intodeauna, cu certitudine, fara doar si poate, indubitabil, inevitabil,etc, speranta moare. Asa ca acest cliseu " speranta moare ultima " trebuie coafat putin: " speranta moare ultima dar.......moare". Si nu ca suntem pesimisti ci pentru ca noi suntem asa, mai crestini. "Speranta moare ultima" se traduce: "Dumnezeu cu mila". Si stim cu totii ca " Dumnezeu iti da, dar nu ti baga n straita". Asa ca speranta fara elemente concrete cu grade de continuitate, e doar o expresie goala.
Pai la fel vor ajunge si Oct. Popescu ori Ianis Stoica, ne concentram cat putem sa le facem o imagine de mari fotbalisti si sa-i vindem cat nu se prinde lumea ca i-a lovit plafonarea si nu fac fata nici la o echipa de mana a 2-a din afara. Se are in vedere doar momentul vanzarii lor, sa profitam de o perioada scurta cand sunt in forma, sa cautam patroni din afara mai paraleli cu fotbalul pe care putem sa-i pacalim(vezi Parma) ori patroni/antrenori cu care am fost buni tovarasi in trecut (vezi Terim). Tertipuri de tot felul, țeapa să ne iasă. Cum sa avem o Nationala in acest mod? Da, 11-17 jucatori adunam la un meci dar de slaba calitate in comparatie cu ce produc altii.
Multumesc! "Bombardierii" sunt ușor de recunoscut și pot fi ignorați. Nu e un bai prea mare, dacă știi cum să faci cristiane ca la ski printre ei.
Eternul ideal romanesc - “sa-i moara capra vecinului” - se vede in atitudinea unora fata de Hagi, father and son. Al batran e vinovat de toate belelele fotbalului romanesc. Pentru ca nu e ta-su, Ianis, care joaca totusi regulat la o echipa decenta, e negat complet de aceeasi hateri de profesie. Amândoi sunt vinovați ca foștii coechipieri ai lui Ianis din U21 taie frunza la câini pe bancile de rezerve la echipele la care au fost vânduți ÎNAINTE DE VREME de adevaratii gropari ai fotbalului romanesc - clanul Becali, Prodanca, mititeii, rotarii si ceilalți ca ei.
Felicitari pentru pareri.Chiar daca nu sunt de acord cu toate. Uite asa mi-as dori sa povestim despre fotbal. Insa nu cred ca vom reusi. Imediat intra "bombardierii".
Exemple ? Cu nume si prenume ? Ca de gargara si barfe la marginea santului suntem satui ! Ca si de zvonistica ! Deci, din ce fonduri publice ia bani ?
In meciul castigat de ai nostri cu 4-2, au jucat la englezi : Henderson (portar la Man United, unde joaca putin ce-i drept), Tomori (AC Milan), Calvert Lewin ("gura de foc" a lui Everton pana sa se accidenteze), Mason Mount (castigator de UCL si playmaker la Chelsea) si au mai intrat Abraham (jucator foarte bun si la Chelsea si la Roma) si Foden (mai e ceva de spus ?). De aici ar mai fi lipsit Dele Alli, eligibil la acel moment. Poate ca mai erau 2-3 jucatori, dar la momentul disputarii partidei, Romania a jucat impotriva unor fotbalisti foarte, foarte buni.
Pe banii lui?! Pe ce lume traiesti, gica hagi hamesit de fonduri publice ia pana si de la comune care nu au legatura cu judetul Constanta nici cu trenu'... Hagi e un impostor mancator de banii altora, inclusiv ai nostri ai tuturor, troaca bugetara.
Chiar am dreptate ca unii se cred mai pregatiti decat sunt. Gen mal care uita ca o semifinala de ce este o mare performanta indiferent ce echipe aliniaza adversarii. Asta este treaba lor si nu a noastra ca Anglia a jucat fara 2-3 titulari.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.