OPINII » EDITORIAL
Alte știri din fotbal
Un nume mare vrea să se întoarcă în România după 12 ani: „Iubesc clubul”
0
Excepția de la Dinamo! Cât ar trebui să plătească echipa care vrea să-i activeze clauza lui Stoinov
0
Gigi Becali și Sorin Cârțu, dialog spectaculos în direct: „Asta îmi dorești tu, să mi se accidenteze fotbalistul?”
0
Gigi Becali a dezvăluit cât plătește pentru înlocuitorul lui Șut: „Mâine vine «noul Mirel Rădoi»”
0
Știri din fotbal internațional
PSG - Marseille, mare derby pentru Supercupa Franței, în Kuweit! » Echipe de start
0
Schimbul cerut de Dortmund pentru transferul lui Nico Schlotterbeck » Stoperul a anunțat unde vrea să plece!
0
Mirel Rădoi, în tratative să preia noua echipă, la două luni de la plecarea bruscă din Bănie
3
Concurență serioasă pentru Fiorentina » Negociază aducerea lui Radu Drăgușin: „Se discută cifrele mutării de la Tottenham”
1
Lifestyle
Moștenitoarea imperiului Lamborghini a provocat controverse în Italia: „Ce faci, le dai peste nas?”
1
Femeia care l-ar fi refuzat pe Cristiano Ronaldo, apariție ireală de Anul Nou » Au rămas fără cuvinte când au văzut ținuta
3
Clipul viral cu Novak Djokovic și o influenceriță superbă a încins internetul » Sârbul s-a furișat în spatele ei și a învățat-o cum se face
0
Natalia Mateuț, apariție incendiară într-o destinație exotică: „Cel mai bun loc de pe Pământ”
17
Un primar din SUA le cere agenților lui Trump „să se care dracului” din ...
Libertatea
Cauza morții tânărului de 25 de ani, internat cu fractură de femur la ...
Adevărul
Ana Ularu și ce ar fi făcut dacă n-ar fi fost actriță: „Sportul mi-a dat ...
GSP SPECIAL
Moldoveanul de 25 de ani găsit mort pe un câmp a fost împușcat în tâmplă de ...
Libertatea
Capitolul Rădoi, sau dosarul Rădoi, completază prea zbuciumată istorie postrevoluționară a fotbalului nostru. Rând pe rând eminențele gazetăriei molfăie subiectul, îi sporesc nebuloasa și ca pescari pricepuți arucă momeala în speranța că vor struni subiectul și plevușca colaterală. O meserie ca toate altele, poate necesară, dar din ce mai păguboasă pentru evoluția fotbalului. Pentru Rădoi pare că nu-i bai, el a ales Dubai. Disputa cu un sistem organizat este pierdere de timp, oferă informații care la momentul potrivit se întorc împotriva ta. Se pare că Rădoi a priceput și s-a retras în felul lui. La fel a făcut-o și Iordănescu Jr. Cu cât uită mai repede cu atât mai bine, e tânăr încă, se poate apuca de golf.
Si-a terminat cariera... daca iesea si spunea ca au fost niste presiuni de la superiori poate mai intelegeam. Asa.... cine si-l mai angajeaza pe Radoi ca sa se plictiseasca dupa 2 luni de stres??? Sa-l puna la loc la U21 si sa-l tina acolo etern, fara presiune si fara nimic.
Victoriile clare din Conference League ca și meciurile foarte bune din campionat, în loc să-i atragă aprecieri i-au adus lui Rădoi adversitatea mass-mediei sportive și tot mai multe piedici din partea arbitrilor în campionat... Olteanul a înțeles de unde i se trag problemele, iar declarațiile lui (prudente în intenție) au fost tot mai explicite: el preferă să fie furat mai degrabă decât ajutat să ia trofee cu arbitrii, a avertizat că oamenii nu pot fi aduși pe stadioane dacă competiția nu e corectă, ba unuia (care programează defavorabile meciurile Craiovei) i-a spus că nu ar mai trebui să fie în fotbal... Prea puțin s-au sinchisit cei vizați și, pentru a nu-și ieși complet din fire - că doar reacțiile lui erau urmărite și criticate insistent în timpul meciurilor iar provocările la interviuri aproape deveniseră regulă - Rădoi a spus pa fotbalului de la noi, cu care clar nu e compatibil. Gestul lui îl interpretează fiecare cum vrea, meseriași în vorbe avem destui dar antrenori și fotbaliști buni nu prea. Fotbalul nostru "merge" (înainte?) și fără Rădoi - că doar nimeni nu se poate pune la trântă cu sistemul...
Rădoi e cum e, cu adaptor de mai slabă calitate, numai bun pentru presă ! ***.. Ce facem cu lumea înconjurătoare, atât de saturată de scandaluri ? Nu se gată unul că izbucnesc altele, de parcă am fi în război ! ***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Deși e cumva off-topic, încerc să redau un citat din marele actor american Morgan Freeman, sună cam așa: "Dacă faci ceea ce îți place cu adevărat, atunci n-ar trebui să muncești (nota: din greu!) niciodată" Și dacă înlocuim "să muncești" cu "să te pensionezi", credeți că ar fi o bună explicație (răspuns) la chestiunea ridicată de dumneavoastră?
Foarte bine scris dar nu am inteles exact de ce a demisionat Mirel Radoi? Cat despre comparatiile cu Guardiola, Klopp si altii comparabili cu ei ele nu isi au rostul . Cei doi si altii joaca intr-un film care nu are nici cea mai mica legatura cu ce se petrece la noi.
Dacă cereți părerea publicului susținător al fotbalului, ceea ce e bine, eu pot adăuga la motive un conflict spontan cu suporterii olteni. Nenea Rotaru n-a acceptat demisia în prima fază, dar e evident și din articol că n-avea instrumente de convingere. Evident, pentru că banii nu contează pentru Mirel, așa vom afirmați aici. Așadar, posibil cu suporterii, posibil chiar cu jucătorii. Ceasul cadou făcut în public poare că susține ultima mea afirmație. Portughezul îmi pare un om serios și bazat, realist. Dar dacă o va da în bară, e posibil în viitor să-l revedem pe Mirel în Bănie.
Faptul ca are o siguranta materiala o vedeti ca o scuza pentru perioadele scurte petrecute la o echipa? In cazul acesta Guardiola, Klopp, Mourinho, Angelotti ar trebui sa stea doar cate o saptamana. Faptul ca are bani ar trebui sa fie un avantaj, poti sa iti faci meseria doar din pasiune. Dl. Radoi are o problema si aceea nu are legatura cu averea.
Mai obositor este faptul ca sunt acele persoane care trec de 65 de ani, iar in loc sa lase locul altora si sa iasa la pensie, ei raman acolo pentru ca acele perosane oricum castiga extraordinar de bine si nu fac cine stie ce comparativ cu o persoana de rand, iar noi ne intrebam de ce vor astia sa se ajunga sa se iasa la pensie pe la 70 si ulterior probabil la 75, pai din cauza unor persoanaje ca astea, doar ca unul care lucreaza pe santier sau prin alte locuri unde nu este chiar asa de bine, acele persoane cu siguranta nu vor mai iesi la pensie din pacate.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.