OPINII » EDITORIAL
Alte știri din fotbal
Anunță un transfer la Craiova chiar înaintea meciului de azi cu Vitebsk: „Sper să se concretizeze”
0
Schimbări importante în noul sezon de Superligă: „N-o să mai avem timpi morți”
1
„Să vină Gnahore, mi-a plăcut chiar mult!” » Din cantonament, titularul lui FCSB nu mai are răbdare
0
A părăsit Dinamo și a fost prezentat de un club rival
2
Știri din fotbal internațional
Bastian Schweinsteiger a surprins pe toată lumea: „El este eroul meu și cel mai bun fotbalist pe care l-am văzut”
0
Alt potențial scandal: FIFA lui Infantino vrea ridicarea interdicției impuse echipelor din Rusia
0
Gata, începe sezonul! ML Vitebsk - Craiova, debutul campioanei în preliminariile Champions League. Echipe probabile + unde se vede la TV
1
Murat Yakin, după calificarea Elveției: „Nu cred că vreți să vă spun cum am câștigat”
0
Lifestyle
La 85 de ani, fostul șef al Federației se iubește cu o artistă de 32 de ani: „Sunt respectată, mă simt fericită”
32
Gestul unui influencer american într-un hotel din Lacul Como a șocat Italia: „Gata, ajunge, e nebunie”
0
Fără milă » Cristiano Ronaldo, ținta meme-urilor după eliminarea Portugaliei de la Mondial
7
A luat pauză de la fotbal! Unde s-a refugiat cea mai sexy fană din Superliga: „Îți taie respirația!”
3
Unde au stat Nicușor Dan și Mirabela Grădinaru la poza de grup cu liderii ...
Libertatea
Eșec grandios: Rusia a încercat să copieze drona ucraineană „Baba Iaga”. ...
Adevărul
Arenă unică în România! Un bloc de locuințe este chiar în spatele Tribunei ...
GSP SPECIAL
Podul de 500.000.000 de euro de la Brăila intră în reparații din nou, până ...
Libertatea
Vei fi vrind sa ajunga in 2 ani FCSB in Sampion Lig ( vorba lu varu Giovani). Asa peste noapte.
Inca un articol slab, marca Ioanitoaia. Pai daca acum cand e obligatoriu sa folosesti under sunt multi straini, din Nepal, Madagascar, Malta etc ce credeti ca va urma. Regula a fost foarte buna, altfel nu apareau Rares POP, Bodisteanu, oroian, dragos iancu, otelita, baiaram etc. In afara de Hagi nimeni nu va promova tineri. Sper sa nu stegeti postarea, nu am folosit cuvinte urate, nu l-am jignit pe maestrul Ovidiu, dar isi adauga inca un articol penibil.
Un articol realist. E interzis sa interzici, dar nu este binevenit nici sa obligi. Bine ca federatia a inteles ca trebuie sa dea inapoi. Regula n-a schimbat nimic in bine.
De cand s-a bagat regula asta, Romania a avut 2 sezoane in care n-a trimis nicio echipa in cupele europene. Nu vad unde e aportul acestei reguli.
Nu sunt bani unde? Patronii vor sa castige doar de pe urma echipelor de "seniori" o gramada de bani, dar pentru crescut tineri talentati, la echipe de juniori, nu sunt bani? Ba sunt! Privatii sa faca ce-au facut "comunistii" acu 40 -60 ani, ca bine au facut, sa creasca tinere talente la echipe de juniori! In ziua de azi stim doar sa blamam si sa minimizam importanta echipelor finantate din bani publici, desi poate ca tocmai acestea au pastrat inca bunul si vechiul obicei de a investi in juniori, tinere talente. Ne gandim doar la bani multi si la regulile alea ciudate venite din Elvetia ca numai privatii au acces in Liga Intai, da, niste privati care se grabesc sa cumpere jucatori din Africa sau America Latina pe bani putini fara sa le pese ca tinerii romani talentati cresc prin Italia sau Germania/Olanda si le aduc acestora plusvaloare in fotbal! Sorry, vai steluta noastra! ....si nu sunt nici "comunist" si nici nationalist extremist cand fac afirmatiiile de mai sus....
Regula U21 ar trebui schimbata cu regula U31.
Regula U21 nu a fost o idee chiar rea, dar nu a fost gândită până la capăt. De aceea s-a ajuns la situația penibilă descrisă, cu schimbarea unui jucător tânăr după 24 de secunde. Antrenorii de prima ligă nu au decât grija echipei lor, nu a dezvoltării fotbalului românesc, a creșterii jucătorilor români. Federația, pe de altă parte, este datoare să caute și să găsească idei noi pentru creșterea și dezvoltarea tinerilor jucători, iar recompensa financiară a celor care o fac este doar o parte a acestui efort.
Cum nu ai niciun jucator U21? Tarnovanu, Aioani, Moldovan, Racovitan, Sut, Olaru, Mihaila, Man, Morutan. Toti astia au putut sa se dezvolte pentru ca au jucat datorita regulii U21.
Jumatate din cluburile din liga 1 sunt sustinute din bani publici (primarii). Putin le pasa lor ca ies pe minus si dau faliment.
Si care este raul facut de regula asta ca nu imi e clar? Erau meciuri mai bune inainte? Am ratat calificari ca underul si-a dat cu stangul in dreptul? Sau e rau ca regula a blocat vreo 2-3 transferuri de portughezi, cap verdieni samd din liga 3-4 din Portugalia?
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.