OPINII » EDITORIAL
Alte știri din fotbal
Mircea Lucescu, internat la spital: „Sunt sub supravegherea medicilor, sper să mă refac repede”
2
Dinamo are un plan uriaș pentru Cătălin Cîrjan: „Top 3 din Olanda sau Belgia”
0
Directorul sportiv de la Dinamo anunță: „Ne-am strâns mâna, cifra pentru următorii doi ani e stabilită”
6
Clubul din Superliga a rupt contractul cu 5 jucători
0
Știri din fotbal internațional
După Dinamo Zagreb - FCSB, Charalambous comandă o ședință cu Becali și MM: „Trebuie să existe o schimbare”
0
Seară perfectă pentru Răzvan Lucescu și Ionuț Radu în Europa League
1
MM Stoica a depus armele și l-a mustrat public pe jucătorul FCSB-ului: „Ar trebui să vorbească mai mult de jocul lui!”
0
Ilie Dumitrescu „a scos tunurile”, după umilința suferită de FCSB: „Inacceptabil! Ne gândim cum se lucrează tactic”
0
Lifestyle
Mauro Icardi continuă războiul cu Wanda Nara: „Este o mitomană! Mi-a furat 7 milioane de euro din conturi”
0
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
3
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
3
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
2
Avocata care plănuia să „răzbune” moartea fiului ei prin asasinate, ...
Libertatea
Cel mai ieftin resort de schi din Europa se află aproape de granița cu ...
Adevărul
Machetele stadionului Dinamo cu care fanii au fost amăgiți după '90 » Prima ...
GSP SPECIAL
Dezmățul financiar din primăriile României. Cazul angajatei căreia ...
Libertatea
Al 5-lea turneu finalde U21 consecutiv prins, primele 16 din Europa, de performanta de la U19 ce zici? Au pierdut la limita cu Italia si Spania, desi dezamagitoare atitudinea contra Slovaciei, probabil intr-un meci cu miza de calificare situatia era alta. Hai sa fim mai obiectivi, nu sunt toti atat de nevalorosi. Da, ne trebuie regula U21, pentru ca pentru a ajunge sa fie valorosi au nevoie sa fie promovati. Alte tari fac asta si fara reguli, nu e cazul nostru, unde ca in orice domeniu, nu folosim oameni fara experienta. Nu inseamna ca nu au valoare si potential, inseamna doar ca nu li se da incredere. Si ce sa vezi, cativa din jucatorii U21 au fost printre cei mai valorosi din campionat in ultimii ani. Golgeterul sezonului recent incheiat e jucator U21. Intre timp e plin de straini din care, scuza-ma, sare mingea ca din stalp cand vor sa faca o preluare. Sunt adusi pentru comisioane, nu de valorosi ce sunt si de superiori jucatorilor romani U21. Ok, sunt si cativa buni intre ei, dar multi sunt de umplutura. Iar in conditiile astea regula U21 chiar a crescut putin nivelul campionatului, nu l-a scazut. Pana si nationala mare, a prins un turneu final si o faza eliminatorie dupa 2-3 generatii de U21, aparute la putin timp dupa implementarea acestei reguli. Eu cred ca faptele obiective contrazic putin ce spui tu si sa ramanem la fapte: aceasta nationala U21 a fost totusi in primele 16 din Europa. Nu o fi wow, dar nu denota lipsa totala de valoare.
Asta este valoarea in romania daca nu exista regula cu jucator sub 21 de ani 90% din ei nu prindeau banca de rezerve in mamaliga 1 si asta nu din cauza ca antrenori nu vor si pentru ca nu au valoare . La noi jucatori nu fac pasul la seniori natural ei sunt fortati de regula impusa de federatie
Intrebarea e, cind ne apucam serios de treaba? Sau mai incercam vre-o 10 generatii la ciupeala? Poate a merge? Nu! Ar trebui toti sa-si puna intrebarea de ce altii pot si noi, nu? Croatii de exemplu de ce sunt mai buni decit noi? Sunt o mina de oameni dar au fotbalisti de clasa mondiala! Dar adevarul e altul. In primul rind l-am dat pe Dumnezeu intr-o parte. Majoritatea romanilor se considera crestini dar in realitate traiesc in paginizm. In al doilea rind din tara cu cele mai bogate resurse naturale di UE suntem tara cu cele mai mari datorii externe. Culmea, lumea ii alege tot pe aceeasi care ne-au adus la groapa. Voi vreti dezvoltare, stadioane, fotbalisti bine pregatiti, de unde? Traim sub blestem si asa ne place.
*** Te straduiesti degeaba. Ramai cine ai fost intotdeauna. Nimeni cu acte. *** de serviciu.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Depinde mai degrabă pe banii cui e trimis să viziteze cele 200 de capitale ale Antarcticii.
În sfârșit cineva care înțelege! Nu am fost niciodată vreo valoare în fotbal. Am jucat mereu la ciupeală. Șmecherește. Fotbalul înseamnă mult mai mult: să vrei mingea, să ții de ea, să ataci, să dai goluri. Noi nu vrem nimic din toate astea, ci doar să ne apărăm și să vedem ce iese. E normal ca am ieșit pe ușa din dos, când asta e tot ce ne propunem.
Acest meci ( cu Slovacia ) a demonstrat ca Dl. SUCU a făcut bine ca l-a numit pe Galca antrenor principal ! Pancu încă NU este COPT !!!
Acest meci ( cu Slovacia ) a demonstrat ca Dl. SUCU a făcut bine ca l-a numit pe Galca antrenor principal ! Pancu încă NU este COPT !!!
O analiza lucidă și un adevăr trist, mereu același: nu suntem, în fotbal, nici ce credem ca suntem nici ce am vrea să fim. Nu avem valoare, asta e tristul adevăr. Și asta se vede în joc. Am fi putut avea noroc- să nu ratăm 11 m cu Italia și să rezistăm asediului încă 9 minute cu Spania și atunci ne-am fi mințit singuri ca suntem mari și tari. Nu suntem. Suntem mici și slabi. Adevărată discuție ar trebui să înceapă atunci când ne întrebăm de ce suntem mici și slabi, de ce fotbalul nostru trage către Andorra, nu către Spania. Căderea fotbalului face parte din leșinul general al sportului romanesc, care mai respiră prin câteva excepții.
Încă odată s-a dovedit faptul că între ce credem că putem și cât putem cu adevărat este oarecare diferență. Noi microbiștii ar trebui să fim mai realiști și cine se ocupă ar trebui să se întrebe de ce suntem cum suntem. Adevărul este că acesta este locul nostru.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.