OPINII » EDITORIAL
Alte știri din fotbal
Transfer de urgență în Superliga! A semnat fostul jucător de la Dinamo Kiev
0
Cristi Borcea a spus ce echipă o să defileze în Superliga: „Nimeni nu le stă în cale”
1
Ionuț Chirilă ar putea reveni pe bancă: „E aproape de a semna cu o echipă din România”
0
Se mai bazează Zeljko Kopic pe Kennedy Boateng după ce a semnat în China? Reacția croatului: „Așa este perceput în grup și în vestiar”
1
Știri din fotbal internațional
Fostul jucător al lui Chivu despre antrenorul lui Inter: „E important pentru mine! Mereu m-a încurajat să fiu așa”
0
Paulo Fonseca l-a atacat pe președintele FIFA: „Este ca Donald Trump. Infantino nu se gândește decât la bani!”
0
Spalletti ar putea schimba portarul cu Galatasaray » Di Gregorio și familia sa, ținta amenințărilor și insultelor!
0
Marius Ștefănescu și-a reziliat contractul cu Konyaspor! Fostul jucător de la FCSB poate reveni în România
2
Lifestyle
Soția titularului de la FCSB, la prima apariție pe Arena Națională » Cum a fost surprinsă în tribune
2
Stelistul Dragoș Nedelcu se iubește cu o femeie care „apare pe sticlă”
24
Un caz care schimbă tot! Alpinist condamnat pentru omor, după ce și-a abandonat iubita pe cel mai înalt vârf din Austria: „Nu vă consider un criminal. Nu vă consider un om fără inimă”
6
Studiu înfiorător: TOATE căștile audio „pot cauza cancer, probleme de dezvoltare neurologică și feminizarea bărbaților”
0
Bătălie în instanță pentru A8 și drumuri expres: val de contestații ...
Libertatea
Un român dezvăluie cât cheltuiește cu chiria, mâncarea și utilitățile în ...
Adevărul
A vândut Craiova Maxima lui Dinamo titlul din 1983? Mărturia care zguduie ...
GSP SPECIAL
Putin îi pregătește pe ruși pentru cea mai proastă veste posibilă
Libertatea
Cainii latra, ursul merge...Sefii FRF au salarii incredibile dar promoveaza la loturile nationale, pe salarii derizorii antrenori liberi de contract, fara calitati, fara personalitate, care accepta (temporar) postul pana isi gasesc un angajament serios la vreun club, acestia promovând jucatori pe pile si pe interese... Rezultatele se vad... Pana nu dispar impostorii de la FRF, vom merge din rau in mai rau..
Cainii latra, ursul merge...Sefii FRF au salarii incredibile dar promoveaza la loturile nationale, pe salarii derizorii antrenori liberi de contract, fara calitati, fara personalitate, care accepta (temporar) postul pana isi gasesc un angajament serios la vreun club, acestia promovând jucatori pe pile si pe interese... Rezultatele se vad... Pana nu dispar impostorii de la FRF, vom merge din rau in mai rau..
Din comentarii (ale tuturor "specialiștilor") lipsesc referirile la penaltyul care ar fi putut fi acordat României -nu zic "lui Markovic", ca să nu scadă dintr-odată interesul opinenților din media bucureșteană... Și chiar nicio referire la Tavi Popescu, "liderul valoric" al Naționalei U21?? V-ați vorbit cu toții? (sau poate vizionați meciurile -și știrile sportive- pe vreun "circuit închis" la care noi nu avem acces?).
Nu e o drama ca pierdem la tineret. Competitiile acestea nu sunt relevante. S-a uitat ca scopul acestor echipe e acela de a gasi talente pentru nationala adevarata. Ce daca Ucraina a castigat campionatul mondial im 2019, ce a realizat, cati stiu asta? Cu ce a ajutat echipa mare a Ucrainei, care se zbate intr-o mediocritate aurita? Ce daca am fost si noi in semifinale in 2019, pierzand pe final cu Germania? Jucatorii de atunci, laudati nepermis de mult, au constituit un castig pentru nationala noastra? Nici gând. Ba. dimpotriva, au scazut valoric. Unde e Hagi, unde e Coman, unde e Puscas, unde sunt Pascanu, Baluta, Radu, etc? S-au pierdut! Iar selactionata Romaniei va suferi mereu din cauza lipsei fotbalistilor de valoare. Asta este adevarata dramă, nu ca ne bat alti tineri mai buni ca noi! Putem fi si campioni mondiali la tineret! Degeaba, daca echipa mare, adica echipa cea adevarata, nu se califica de aproape 30 de ani la un campionat mondial!
Dincolo de incompetența antrenorului,eu unul sunt șocat de apatia și frica jucătorilor.Sa ai 20 de ani și sa faci pe tine de frica pe terenul de fotbal,în fața unor jucători de aceeași vârstă,-indiferent unde joaca aceștia-,este cel mai dezamăgitor lucru pentru un suporter.Inteleg ca nu ai mingea,dar atunci alearga 15 km pe meci,ara terenul,mori de gat cu adversarul.Au fost doar niste miei.Fara speranta!Nu sunt deloc fanul lui Becali,dar regula cu Under 21 chiar nu iși mai are sensul.In primul rand acești asa ziși jucători nu își dau seama ce mare favor li se face și apoi ,sunt forțați fără rost niște non valori,fără nicio perspectiva,a căror valoare este astfel crescuta artificial.Decat sa dea bani pe Istfan,Miculescu,etc,pentru a acoperi regula U21,mai bine FRF ar obliga cluburile sa își licentieze academiile la anumite standarde minime.Si poate asa peste 10 ani,nu mai suntem umiliți de toată lumea.
si pe altii cred ca i-a intrigat sumi cu ticu si cu dican, asta apropos de ce mare antrenor e si el; cel putin in prima repriza, pe partea lui ticu nu a fost cum se spune bulevard, ci pur si simplu autostrada; nu are reactie, daca a pierdut startul si asta se intampla des, sta si se uita; bine ca il vede grazav si edi... markovic e lent, dar nu ai inlocuitor, birligea nu stie cu mingea; munteanu e mediocru; albu ar trebui sa fie titular; oricum, lotul e mult mai slab decat cel de acum 4 ani, ca si selectionerul!
S-au incaltat cum trebuie, dar cu pantofii iubitelor!
In fotbalul romanesc sunt 2 probleme mari (mai sunt si altele dar nu are rost sa detaliez acum): 1 Jucatorii - nu se produc suficienti jucatori buni. Academiile sunt foarte prost organizate, iar de acolo sunt promovati la seniori jucatori cu carente din punct de vedere tactic, fizic, mental. la noi inca se antreneaza dupa modelul anilor 90 (care este de mult depasit). Aici problema este la conducatorii acestor cluburi care habar nu au management / nu vor sa investeasca nimic in copii si juniori (unii dintre ei mai au tupeul sa se si planga pe la tv; da, la Meme ma refer si nu numai). Scopul ar trebui sa fie sa avem macar 10 academii la nivelul celei a lui Hagi (care nici aceea nu e cine stie ce, in toti anii astia a scos doar 2 jucatori care s-au impus in Europa, unul joaca la Empoli si unul la Rangers, cam putin; dar macar ar fi un inceput, daca ai 10 Academii ca a lui Hagi, vei avea macar 10 jucatori la Rangers si 10 la Empoli, in teorie, deci mai multe variante de a alege :) ) 2. Antrenorii Majoritatea antrenorilor romani (inclusiv Sandoi si Edi Iordanescu si altii de la nationale) sunt pierduti in timp. Ei joaca fotbalul anilor 90 - 00. Nu se mai joaca asa. Toata lumea joaca colectiv, toata lumea incepe cu pasa de la portar, toata lumea stie sa atace spatiile si sa joace intre linii si sa tina mingea mai mult de 10 pase. Noi jucam doar un hei-rup la intamplare. Cum prindem mingea cum incercam sa verticalizam ca disperatii. Problema aici este tot la
De acord cu tot ceea ce spuneti! Va stă bine cand sunteti obiectiv, fapt care nu se intampla cand scrieti despre fotbalul argentinian. Prea multa patima si subiectivism, atunci cănd evoluați în rol de omagiator al celor doi asi celebri din tara tangoului. Ca iubitor de fotbal cariocas si paulistas, niciodata nu voi impartasi patetismul dumneavoastra, vizavi de cea mai norocoasa nationala din lume. Est modus in rebus, maestre!
Nea Ovi, de ce nu intrebi frf,comisia tehnica a frf, staful tehnic al nationalei, si pe Sandy... Ia intreaba-i si scrie un al doilea articol.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.