OPINII  »  EDITORIAL

Labonne, adică încă o încercare de a-l înlocui pe Crețu

Editorial Alin Buzărin
Editorial Alin Buzărin

Articol de - Publicat miercuri, 24 iunie 2026, 16:57 / Actualizat miercuri, 24 iunie 2026 17:02

Fundașul dreapta venit din liga a treia franceză încearcă ceea ce n-au reușit alții vreo cinci înaintea sa

Când Vali Crețu a venit la FCSB, în 2019, era deja considerat „bătrân”, la 30 de ani. Prin urmare, trecea drept soluție provizorie, un an-doi acolo, până când sigur urma să apară ceva mai de soi.

Dar iată că s-au făcut deja șapte ani bătuți pe muchie. Sute de meciuri în campionat, în Cupă, în Europa, mai ales în Europa. Plus debutul la națională la peste 30 de ani, vârstă coaptă, când alții încep să se gândească la retragere.

Tinerii au eșuat

Întotdeauna postul său, cel de fundaș dreapta, a fost vizat drept cel pe care să joace „under”-ul. El, Crețu, urma să stea pe tușă și eventual să intre doar în meciurile internaționale, unde regula U21 nu funcționează.

Așa au fost plantați acolo, de-a lungul anilor, ba Pantea, ba Cercel, ba chiar Toma, deși ultimul numai fundaș dreapta nu este.

N-au izbutit nici consacrații

Au fost însă și soluții „adulte” de înlocuire, și acelea eșuate. Îl țineți minte sigur pe Nana Antwi, transferat de la „celebra” Urartu din Armenia și declarat imediat „bombă”. Ba chiar și Deian Sorescu, jucător de echipă națională în momentul sosirii la baza din Berceni, dar și acum.

Polivalent, om de ambele benzi ale terenului, dar adus mai mult pentru partea dreaptă, pentru că pe vremea aceea (2023) Radunovic era șef pe stânga, încă nu căzuse în dizgrație.

Când unul se năștea, celălalt era la școală

Acum vine acest băiat din Martinica, Ronny Labonne. Pe undeva ca șef la FCSB e logic să te preocupe problema fundașului dreapta, pentru că la capătul sezonului viitor, 2026-27, Crețu va avea deja 38 de ani și jumătate.

Labonne, adică încă o încercare de a-l înlocui pe Crețu
Vali Crețu vs Andrei Borza în FCSB - Rapid, etapa #21 // foto: Andrei Furnigă (GSP)

Dar va putea Ronny să fie mai bun decât Vali? Nici el nu e foarte tânăr (aproape 29, îi face în septembrie), dar sunt aproape 9 mai puțin decât ai lui Crețu. Când se năștea Ronny, Vali era deja în clasa a doua, poate chiar a treia....

Nivelurile Franței

Are dreptate MM Stoica atunci când recunoaște că pentru el eșalonul al treilea al Franței n-a constituit niciodată vreo sursă de inspirație. L-a contrazis Nsimba, luat de acolo de olteni și devenit rodnic la o echipă care câștigă (și cu ajutorul lui) campionatul.

A mai fi și exemplul lui Yassine Bahassa, adus de la necunoscuta Quevilly Rouen, la vârsta lui Labonne de acum, 29. Poate spune cineva despre omul lui FCU că n-a fost bun pentru campionatul românesc? Greu...

Farmecul Caraibelor

Sigur că există și problema plecărilor lui Labonne la naționala din Martinica, în Franța de peste mări, „outre-mer”, cum îi spun ei, adică, tocmai prin Caraibe. Dar Craiova s-a descurcat cu Mora voiajând în Costa Rica, după ce-l avusese pe Maldonado, mai mereu călător în Honduras.

Dar și Ngezana a cochetat cu selecționata Bafana-Bafana, așa că FCSB știe despre ce e vorba în astfel de cazuri.

„Greu de ucis”

Problema cea mare este însă dacă Ronny va putea să-l scoată din echipă pe Crețu, adică să facă ceea ce n-au reușit conscrații Sorescu și Nana Antwi, nu mai vorbim de cei foarte tineri. Vali e „greu de ucis” și chiar dacă e posibil să înceapă sezonul pe bancă, va face tot ce e posibil să-și recapete postul la prima oportunitate.

Și, conform obiceiului, să nu-l mai părăsească până la final. Bienvenue, Ronny, dar nu-ți va fi ușor!

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Primul transfer serios al verii pentru Dinamo! A ajuns deja în cantonamentul din Polonia
Superliga
Primul transfer serios al verii pentru Dinamo! A ajuns deja în cantonamentul din Polonia
Emil Boc sfidează Federația și le dă interzis rușilor la Cluj-Napoca: „Nu sunt de acord!”
Gimnastica
Emil Boc sfidează Federația și le dă interzis rușilor la Cluj-Napoca: „Nu sunt de acord!”
Gigi Becali a dat afară 4 jucători de la FCSB! MM Stoica recunoaște: „Îmi pare rău că n-am prelungit”
Superliga
Gigi Becali a dat afară 4 jucători de la FCSB! MM Stoica recunoaște: „Îmi pare rău că n-am prelungit”
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații

Comentarii (1)
MirTzeA
MirTzeA  •  24 Iunie 2026, 18:05

Daca nu s-ar tunde scurtu' Ronny Labonne ar fi Cretzu

Vezi toate comentariile (1)
Comentează