Comentarii (42)
GGlavan
GGlavan  •  02 Aprilie 2026, 10:38
Postat de catalincj pe 02 Aprilie 2026, 09:26

Ma faceti sa rad. Cand parintele duce la sport copilul.. si aici e cam gata. Daca perichindelul vrea la fotbal il ducem la fotbal. Nu conteaza ca el are aptitudini de inot sau atletism. Educatia de aici incepe de la baza de selectie. Sunt zeci de mii de copii la fotbal si nu se naste nimic special. Si daca ma duc sa cer metodologia ce? Sunt si neserioase cu metodologie. Academia Hagi e serioasa? Este serioasa exact la nivelul nostru de seriozitate. Cand il vezi pe cel la care se raporteaza toti ca isi injura elevii ce asteptari sa mai ai? Noi intai trebuie sa redefinim modelul nostru de valori. Articolul e bun insa pentru a schimba ceva trebuie schimbat sistemul intreg. Ceea ce e imposibil.

Tocmai ca daca parintii incep sa ceara lucrurile astea, aceste scoli for fi nevoite sa ofere. Altfel, nu vine clientul sa plateasca. Daca nu ceri nimic, nu iti ofera nimic. Majoritatea scolilor de fotbal nu au nici metodologie, nici plan de dezvoltare, nici obiective. Pentru ca nu au , copilul nu invata bazele pe care copiii de afara le invata. Asadar, iti scad sansele sa ajungi profesionist. Totul pleaca de la juniori si tot acest sistem deficitar se bazeaza pe o selectie gresita. In loc sa speram ca aceste scoli sa faca selectia corect, putem sa facem noi selectia scolilor corect ca mai apoi sa obligam acest sistem sa se puna la punct, pentru ca altfel devine falimentar pentru ei. Asta incerc sa va explic. Daca nu cereti, nu vom avea.

coco_bz
coco_bz  •  02 Aprilie 2026, 09:33

Un articol intreg invalidat de simpla realitate a faptului ca Bosnia, care ar trebui sa fie mult sub capabilitatile noastre, si la nivel de populatie, economie si nu mai stiu ce, s-a calificat la mondial. Nu mai vorbim de Croatia, o prezenta constanta in fazele eliminatorii. Serbia a calcat in strachini acum dar a fost prezenta la ultimele mondiale. Mai mult, judetul sarbesc Kosovo aproape a facut minunea acum sa ajunga acolo. Daca in strafundurile Balcanilor se poate, este o rusine completa ca noi sa nu putem.

catalincj
catalincj  •  02 Aprilie 2026, 09:26
Postat de GGlavan pe 01 Aprilie 2026, 19:18

Cand vreti sa va duceti copilul la sport , intrebati antrenorul sau directorul de academie sa va dea/arate/exploce metodologia pe care o aplica in cadrul clubului. Sa va spuna care sunt pasii de formare pentru categoria de varsta a copilului si care sunt obiectivele pe care le urmaresc la varsta respectiva. Apoi sa va prezinte scenarii de progres in functie de cum va evolua copilul in primele 3-6 luni. In egala masura sa va prezinte antrenorul cu care va lucra si apoi sa solicitati un raport de activitate lunar cu progesul individual. Va asigur ca daca orice parinte va face asta, vom obliga scolile de fotbal sa lucreze profesionist, altfel isi vor pierde clientii. Cu respect

Ma faceti sa rad. Cand parintele duce la sport copilul.. si aici e cam gata. Daca perichindelul vrea la fotbal il ducem la fotbal. Nu conteaza ca el are aptitudini de inot sau atletism. Educatia de aici incepe de la baza de selectie. Sunt zeci de mii de copii la fotbal si nu se naste nimic special. Si daca ma duc sa cer metodologia ce? Sunt si neserioase cu metodologie. Academia Hagi e serioasa? Este serioasa exact la nivelul nostru de seriozitate. Cand il vezi pe cel la care se raporteaza toti ca isi injura elevii ce asteptari sa mai ai? Noi intai trebuie sa redefinim modelul nostru de valori. Articolul e bun insa pentru a schimba ceva trebuie schimbat sistemul intreg. Ceea ce e imposibil.

gioalen
gioalen  •  02 Aprilie 2026, 08:15
Postat de Eglwyswrw pe 01 Aprilie 2026, 20:38

Va referiti la calificarea intre primele 16 la Euro ? Pai sa va reamintesc statistica meciului Romania - Ucraina ? Suturi : 10 - 14, pase reusite : 182 - 533, actiuni ofensive : 26 - 66, posesie : 34 % - 55 %, scor : 3 - 0. Definitia norocului chior. Ce s-ar fi intamplat daca in loc de 3-0 ii bateam pe ucrainieni cu doar 2-1 ? Clasament final : 1 Belgia 4 p golaveraj 2-1, 2 Ucraina 4 p golaveraj 3-3, 3 Slovacia 4 p golaveraj 3-3 (victorie Ucraina in meci direct), 4 Romania 4 p golaveraj 2-3, adica OUT de la euro si nu intram in top 16. Apropo, cu un an inainte, in 2023, cu acelasi intrenor, tocmai retrogradasem din grupa B a Nations League, adica din primele 31 echipe ale continentului (a 32-a fiind Rusia). Noi am avut NOROC. Dar norocul te ajuta o data, de doua ori, nu la infinit.

Nu sunt adeptul teoriei norocului sau a ghinionului. La scor de 3-0 cu Ukraina sa zici ca ai castigat cu noroc oricum e absurd. Cat despre Nation League o consider o competitie de mana a doua, in care faci experimente, gen intertoto. De ex Ungaria a batut Anglia in deplasare cu 4-0 in NL in timp ce in preeliminarile CM a fost 0-4 la Budapesta.

mateodamiano7
mateodamiano7  •  01 Aprilie 2026, 23:36

Of, of, of, de unde oare apar atatia giga-specialisti in diverse, in acest secol al vitezei? Te minunezi ca odinioara bunica, ce punea o mana la gura si cu cealalta isi aranja basmaua plina de praful Baraganului...- Maica, cum ard ei etapele si cum pleznesc de suficienta, la nici 30 de primaveri, te crucesti , nu alta! Doar ca n-ar cunoaste diferenta intre lopata, cazma si sapa! Asta e, stimabililor, GGlavan tot produce plus valoare dar noi, desuetii si decrepitii, nu i-o remarcam. Ne-a lasat glagoria, taica! Nu-l meritam, desi EL, initiatul, avatarul celui far' de-nceput fotbalistic, s-a coborat ca un Luceafar ce lumineaza zarile fotbalistice dambovitene intunecate si ne explica ce si cum. GGlavan for president, in orasele de 15min! Idiocracy for all!

AlinRay
AlinRay  •  01 Aprilie 2026, 22:16

Ceva mai inutil nu am m-ai citit demult,nimic despre nimic pe un ton ca nenea asta s-ar pricepe,lamentabil

danciuad
danciuad  •  01 Aprilie 2026, 22:13

Citesc tot mai puțin pe aici, dar ce scrie Gabi Glăvan nu mai e presă, e educație. Mulțam!

Goe1999
Goe1999  •  01 Aprilie 2026, 21:52
Postat de utilizator șters pe 01 Aprilie 2026, 16:22

Limba română, manual de clasa a VIII-a. Identificați greșelile de exprimare din următoarele formulări: "de ce noi avem asemenea așteptări?", "este o competiție a celor mai bune din lume", "ideea că „dacă nici acum nu mergem”, e o problemă.", "ca să ne dea măcar speranța unor jucători", "suntem un popor ales al fotbalului care TREBUIE să fie undeva", "domnitori care câștigau în condiții imposibile.", "ne face să credem că trebuie să fim peste tot, inclusiv la fotbal, fără să facem ceva concret", "aveam o traistă tricotată, pe care o luam cu mine ca să pot pune ce primeam", "noi nu avem plăcere să spunem colindul".

Plus că tipul pare că nici nu s-a obosit să citească vreodată Harap Alb, dar scrie la gazetă ...

Draconian
Draconian  •  01 Aprilie 2026, 21:12

ce ÎNTREBARE mai e si asta : "De ce TREBUIE să fim la Mondiale?"..?!?.. sa fii si tu p-acolo omule, cu lumea-buna din fitbal, sa apara scris acolo pe ecranele televizoarelor în America "ROMÂNIA".. e un motiv suficient, ca esti si tu p-acolo..

GGlavan
GGlavan  •  01 Aprilie 2026, 21:06
Postat de Ninel2 pe 01 Aprilie 2026, 20:17

cam puțin domnu Glavan, la fel ca Burchel, da exagerat de mult in cazu lu domnu Stoichița-Lippi...se vede ca-i cam puțin cind ziceti ca "nu mai există nativ în sportul de azi", auleo si auleo, pai in sport-fotbal exista doar nativ, nu poti fi fotbalist fara acel nativ, indiferent ce academii regale urmezi, fara "nativ" poti ajunge doar la nivelul Ianis Hagi, adica "dezvoltarea unor calități și caractere" pe baza de AI...si cred ca nici antrenor nu poti fi fara nativ, geaba scoala Lippi-Burchel, si un antrenor fara "nativ" nu prea poate gasi sportivi cu "nativ", si iaca cercu vicios, dacit o parere

Asa e domnul Ninel. Stiti ce e frumos in viata ? Ca daca crezi ca esti mai bun ca cineva intr un domeniu te poti oricand apuca sa l studiezi, si sa aplici ce stii sa faci. Sigur, trec ani, faci sacrificii, dar pana la urma cand ai cunostintele necesare sigur reusesti. Asa de pe margine toti avem pareri. Succes in noua cariera

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Comentează