ROSIA MONTANA  »  RUGBY  »  IRB NATIONS CUP 2012 / ROMÂNIA-ITALIA A 17-13

Bătălia de la Bucureşti » România a cîştigat IRB Nations Cup după o victorie la sacrificiu cu Italia

Tricolorul pătat cu sînge de Viorel Lucaci, cel care a terminat meciul cu capul spart +2   FOTO
Tricolorul pătat cu sînge de Viorel Lucaci, cel care a terminat meciul cu capul spart

Articol de - Publicat luni, 18 iunie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 17 iunie 2012 23:37

"Stejarii" au cîştigat aseară IRB Nations Cup pentru prima dată, finala cu Italia lăsîndu-se cu capete sparte, comoţii cerebrale şi fracturi grave


După şase ani de aşteptare, în care a găzduit IRB Nations Cup, România a păstrat, în sfîrşit, trofeul acasă. Finala turneului din 2012, contra Italiei A, a fost una deosebit de dură. S-a jucat la sacrificiu, la intimidare, totul pentru victorie.

Italia a condus o singură dată, 3-0, dar pentru numai trei minute. În rest, "stejarii" au dat tonul. Dorin Manole a marcat toate punctele "tricolorilor" pînă la pauză, un eseu, o transformare şi o lovitură de pedeapsă. Transformerul României nu a fost însă "în picior". A ratat alte trei situaţii clare de a aduce puncte pe tabelă.

Italia a trăit după pauză prin lovitura de pedeapsă a lui Buso. Şi a accentuat presiunea în jumătatea românească. În inferioritate numerică însă, România a mai culcat o dată balonul în terenul de ţintă advers. A fost, de fapt, un eseu de penalizare, italienii neputînd face faţă forţei liniei întîi a României. La 17-6, cei 4.000 de spectatori respirau alt aer pe stadionul "Arcul de Triumf". Se gîndeau mai ales la micii ce sfîrîiau pe grătarele de pe marginea terenului şi la berea care-i aştepta. Numai că Alberto Chiesa a marcat şi el un eseu pentru italieni, Buso a transformat, iar scorul s-a strîns: 17-13. Pe final românii s-au apărat cu dinţii, celebrînd apoi primul succes în IRB Nations Cup cu artificii şi steaguri tricolore.

Calafeteanu-comoţie, Lemnaru - fractură de mandibulă, Lucaci-capul spart
Românii au plătit scump succesul cu Italia. Calafeteanu a speriat pe toată lumea în minutul 40. Lovit de un adversar cu capul în gură, şi-a înghiţit limba. Doctorii au intervenit imediat şi fundaşul României a fost dus de urgenţă la spital. "Are o comoţie gravă. Nici nu ştia în salvare că juca împotriva Italiei", a declarat doctorul "naţionalei", Alin Popescu. În minutul 58, Lemnaru s-a ciocnit violent de un adversar şi a rămas întins pe gazon. Diagnosticul medicilor, unul crunt: fractură de mandibulă! În ultima fază a meciului, Lucaci a fost lovit cu cotul în cap de un adversar şi sîngele i-a umplut faţa!

"Am plătit cu sînge această victorie, dar succesul e cu atît mai frumos. Istoria se scrie cu sacrificii. Am arătat la ediţia din acest an că rugbyul românesc poate să revină. Avem o echipă de perspectivă, în care ne putem pune speranţe"
Cristian Petre, jucător România

"Am aşteptat şase ani această victorie. Fiecare ediţie a avut istoria ei, dar senzaţia de învingător e unică. Am trăit-o abia acum"
Mihai Macovei, căpitan România

Clasament final IRB Nations 2012
1. România 3 3 0 0 69-43 12p
2. Argentina Jaguars 3 2 0 1 95-41 11p
3. Italia A 3 2 0 1 74-55 10p
4. Uruguay3 1 0 2 49-56 6p
5. Rusia 3 1 0 2 45-79 4p
6. Portugalia 3 0 0 3 37-87 1p

Citește și:
Ivana Knoll „a fugit” de la Mondial în „Capitala mondială a petrecerilor” » Mesaj pentru doi fotbaliști spanioli: „Bravo, copile!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll „a fugit” de la Mondial în „Capitala mondială a petrecerilor” » Mesaj pentru doi fotbaliști spanioli: „Bravo, copile!”
Au apărut imaginile și sunt scandaloase! Gestul care a declanșat bătaia la finala Spania - Argentina
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Au apărut imaginile și sunt scandaloase! Gestul care a declanșat bătaia la finala Spania - Argentina
Nici Messi n-a scăpat! Cele mai tari glume apărute după prestația Argentinei din finala cu Spania
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Nici Messi n-a scăpat! Cele mai tari glume apărute după prestația Argentinei din finala cu Spania
Lionel Messi a început să plângă pe gazon. Lamine Yamal l-a văzut și ce a urmat e pentru istorie!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Lionel Messi a început să plângă pe gazon. Lamine Yamal l-a văzut și ce a urmat e pentru istorie!
Dacia Bigster, elogiată de Green NCAP, care dezvăluie „cele mai performante mașini pentru drumurile de vară”
Profit.ro
Dacia Bigster, elogiată de Green NCAP, care dezvăluie „cele mai performante mașini pentru drumurile de vară”
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Duce scandalul din Anglia - Argentina la următorul nivel! I-a cerut OFICIAL lui Infantino suspendarea a ȘASE jucători

FCSB și-a prezentat noile echipamente » Multe surprize: tricouri portocalii și fontul „Dracula”


Comentarii (5)
ultras.nationalist
ultras.nationalist  •  18 Iunie 2012, 11:00

am jucat foarte bine pe parcursul turneului iar stadionul a ost aproape plin la fiecare meci! ma bucur sa vad lume care vine la un sport asa de frumos si de fair-play cum este rugby-ul,din pacate a fost o atmosfera de picnic,doar 20-30 de oameni cantand pe tot parcursul meciului...restul parca venisera la un gratar,o bere...

utraian
utraian  •  18 Iunie 2012, 10:09

In afara de barbosul ala de italian care a lovit cu capul in gura si trebuia eliminat, celelalte accidentari ni le-am provocat singuri poate din lipsa de experienta. Oricum, felicitari!! N-am mai vazut de multi ani o astfel de nationala a Romaniei HOTARATA SA CASTIGE cu orice pret. BV !

terminatorul2
terminatorul2  •  18 Iunie 2012, 09:35

Felicitări !!

Vezi toate comentariile (5)
Comentează