SPORTURI  »  ALTELE  »  JOCURILE OLIMPICE DE TINERET

Al doilea argint la Singapore: Bianca Răzor, locul doi la 400 m

bianca razor

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 august 2010 00:00

După ce Alina Rotaru s-a clasat pe poziţia secundă în proba de lungime, aceeaşi performanţă a reuşit-o şi Bianca Răzor, în proba de la 400 m, de la Jocurile Olimpice de tineret care se desfăşoară la Singapore.

Medaliata cu bronz, de la Campionatele Mondiale de tineret, a parcurs distanţa în 53.10 secunde, fiind întrecută doar de americanca Robin Reynolds, cu 52.57. Medalia de bronz i-a revenit sportivei din Nigeria, Bukola Abogunloko, care a fost cronometrată cu timpul de 53.47.

Delegaţia României prezentă la Jocurile Olimpice de tineret a obţinut pînă acum două medalii de argint (Alina Rotaru-lungime; Bianca Răzor- 400 m) şi două distincţii de bronz (Ioan Prundeanu-simplu vîsle; Răzvan Tudosie-50 m bras, la înot)