SPORTURI  »  ALTELE  »

Alin Moldoveanu riscă să rateze participarea la Jocurile Olimpice » România a obținut prima medalie la JE de la Baku!

Articol de - Publicat marti, 16 iunie 2015 11:02

În aceste zile se dispută Jocurile Europene de la Baku, iar România a obținut prima medalie.

Echipajul format din Roxana Borha și Elena Meroniac a ocupat locul doi în proba de kaiac dublu 500 de metri. Aceasta este prima medalie pentru România la Jocurile Europene de la Baku.

Medalia de aur a fost cîștigată de Serbia, iar pe locul trei s-a clasat Ungaria.

Alin moldoveanu, locul 22

Alin Moldoveanu, medaliat cu aur la Olimpiada din 2012,  s-a clasat pe locul 22 la proba de tir la Jocurile Europene.

Acesta nu a prins finala şi nu și-a asigurat calificarea pentru Jocurile Olimpice din 2016. Moldoveanu mai are încă două ocazii pentru a participa la Olimpiadă. Acesta trebuie să obțină un rezultat bun la Cupa Mondială din Azerbaidjan sau Campionatul European.