SPORTURI  »  ALTELE  »  JUDO

Alina Dumitru a cîştigat Grand Prix-ul de la Abu Dhabi

Articol de GSP - Publicat luni, 22 noiembrie 2010 00:00

Campioana olimpică la judo Alina Dumitru a cîştigat luni medalia de aur, la Grand Prix de la Abu Dhabi, la categoria 48 de kilograme.

În grupa A, campioana olimpică Alina Dumitru a trecut pe rînd de cameruneza Philomene Bata şi de canadiana Isabele Latulippe, cîştigând grupa, pentru ca semifinale să o învingă şi pe Laetitia Payet (Franţa). În ultimul act, Alina Dumitru a trecut şi de rusoaica Liudmila Bogdanova.

Tot la 48 de kilograme, Carmen Bogdan a ratat cîştigarea grupei D, în faţa lui Aurore Climence (Franţa), după ce anterior o învinsese pe italianca Elena Moretti. Carmen Bogdan a ocupat locul cinci la categoria 48 de kilograme.

La categoria 52 de kilograme, Andreea Cătună a fost eliminată în prima luptă a grupei B, de sportiva braziliană Erika Miranda, la fel şi Andreea Chiţu, în grupa A (cat. 57 kg), în disputa cu italianca Giulia Quintavalle. La aceeaşi categorie, campioana europeană Corina Căprioriu a evoluat în grupa D, obţinînd victorii în faţa Hanei Carmichael (SUA) şi a Ekaterinei Melnikova (Rusia), pentru cîştigarea grupei. În semifinale, Căprioriu a luptat împotriva austriecei Sabrina Filzmoser, dar nu a reuşit să se impună în faţa cîştigătoarei ulterioare a finalei. Căprioriu s-a clasat pe locul trei.

La masculin, Dan Fîşie a fost eliminat în primul tur al grupei A, categoria 66 de kilograme, de armenul Hambardzum Tonoyan.
&nbspDelegaţia masculină a României îi mai are în componenţă pe Daniel Brată, ce va concura la minus 100 kilograme şi pe Vlăduţ Simionescu, la plus 100 kilograme. (sursa: mediafax)