SPORTURI  »  ALTELE  »  SPADĂ

Ana Maria Popescu a redevenit lider mondial! A terminat pe locul 3 Grand Prix-ul din Columbia

FOTO: FIE
FOTO: FIE

Articol de - Publicat luni, 06 mai 2019 19:16

Spadasina Ana Maria Popescu (34 de ani) s-a clasat pe poziția a treia la Grand Prix-ul din Columbia și, grație acestui rezultat, a devenit lider mondial.

Ambiția Anei a devenit deja un brand. A împins-o spre limite și a determinat-o să se întoarcă la scrimă în 2017, să viseze la alte performanțe, să se dedice din nou complet sportului care i-a definit viața. Oamenii ambițioși sunt de cele mai multe ori răsplătiți, iar Ana a mai primit o răsplată weekendul trecut. 

Semifinală la limită

Spadasina în vârstă de 34 de ani a urcat pe treapta a treia a podiumului la Grand Prix-ului de la Cali, Columbia, după ce le-a învins pe Nardin Ehab (Egipt) cu 15-4, pe Greta Candreva (SUA) cu 15-14, pe Josephine Jacques Andre Coquin (Franța) cu 15-11 și pe Giulia Rizzi cu 15-6. În semifinale ea s-a înclinat în fața chinezoaicei Yiwen Sun cu 13-14. 

Bun și bronzul. Puteam mai mult, mai bine?! Cu siguranță. Întotdeauna! Am avut câteva asalturi bune (cel care s-a terminat la limită nu se pune) cu câteva acțiuni, care mi-au plăcut și mie Știu că urmează alte provocări care se vor încheia mai bine sau din contră, dar asta ține doar de mine”, a scris Ana pe Facebook. 

Bucuria de la finalul sezonului

O altă răsplată este și faptul că, de ieri, Ana Maria Popescu este din nou lider în clasamentul mondial. Poziție în care a mai fost și la care visa atunci când a revenit în scrimă la finalul lui 2017. "E o satisfacție, nu zic nu, dar știu și ce înseamnă și ce implică să rămâi acolo. Așa că de bucurat mă voi bucura doar dacă voi fi acolo și la finalul sezonului, dar mai e mult până departe... mult rău!„ a mai scris spadasina. 

3 ania încheiat sezonul Ana Maria Popescu pe primul loc: 2008, 2009 și 2013

Rezultatele din acest sezon pentru Ana Maria Popescu

Competiție Loc
Tallinn Cupa Mondială 34
Barcelona Cupa Mondială 34
Budapesta Grand Prix 1
Cali Grand Prix 3

Ce competiții urmează

Cupa Mondială Dubai 17-18 mai
Campionatele Europene 19 iunie
Campionatele Mondiale 18 iulie

Top 5 clasamentul mondial

  • 1. Ana Maria Popescu (România) 176 de puncte
  • 2. Mara Navarria (Italia) 173 de puncte
  • 3. Vivian Wai Man Kong (Hong Kong) 172 de puncte
  • 4. Yiwen Sun (China) 142 de puncte
  • 5. Kartina Lehis (Estonia) 135 de puncte

Citește și:
Scandal la Turcia - Paraguay » A devenit primul fotbalist din istorie eliminat pentru că și-a acoperit gura cu mâna
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Scandal la Turcia - Paraguay » A devenit primul fotbalist din istorie eliminat pentru că și-a acoperit gura cu mâna
Gigi Becali: „M-am înțeles cu Denis Drăguș” » De ce depinde transferul
Superliga
Gigi Becali: „M-am înțeles cu Denis Drăguș” » De ce depinde transferul
Apariție incendiară! Cea mai frumoasă fotbalistă din România a făcut senzație pe plajă
Fotbal feminin
Apariție incendiară! Cea mai frumoasă fotbalistă din România a făcut senzație pe plajă
Turcii îi cer demisia, Montella a găsit „vinovatul” pentru marea deziluzie de la Mondial: „Dacă unul dintre voi îmi poate explica acest lucru...”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Turcii îi cer demisia, Montella a găsit „vinovatul” pentru marea deziluzie de la Mondial: „Dacă unul dintre voi îmi poate explica acest lucru...”
Rețea de magazine din România, vândută
Profit.ro
Rețea de magazine din România, vândută
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează