SPORTURI  »  ALTELE  »  ÎNOT

Înotător român descalificat astăzi la Campionatul Mondial din Australia, în semifinalele cursei de 50 de metri spate

Andrei-Mircea Anghel

Articol de GSP - Publicat joi, 15 decembrie 2022 18:35 / Actualizat joi, 15 decembrie 2022 19:00

Înotătorul român Andrei-Mircea Anghel (24 de ani) a ajuns în semifinalele probei de 50 de metri spate la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt de la Melbourne, dar a fost descalificat pentru încălcarea unei reguli.

Cu timpul de 23.12 secunde în serii, Andrei-Mircea Anghel, sportiv legitimat la CSM București, s-a calificat al șaptelea în semifinalele probei de 50 de metri spate la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt de la Melbourne.

Semifinalele nu au mers, însă, așa cum și-ar fi dorit înotătorul român.

David Popovici a terminat pe locul 4 finala la 100m liber, dar a bătut două noi recorduri!
Campionatele Mondiale în bazin scurt

Andrei Anghel, descalificat astăzi la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt de la Melbourne

Andrei Anghel a intrat în semifinala 2, pe culoarul 6, dar a fost descalificat. Motivul, prezentat de COSR, este faptul că a depășit distanța de 15 metri sub apă la start.

Oricum, timpul său nu ar fi fost suficient de bun pentru a prinde finala. A înotat cei 50 de metri în 23.24 secunde, în timp ce ultimul calificat în finală a oprit cronometrul la 23.03 secunde.

Andrei Anghel // foto: Facebook

Mai multe știri din sporturi:

HANDBAL: Dinamo - Veszprem se joacă astăzi în Polivalenta din București » Maghiarii sunt favoriții caselor de pariuri

TENIS - Boris Becker a fost eliberat din închisoare + Ce se întâmplă acum cu fostul mare sportiv

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”