SPORTURI  »  ALTELE  »  JUDO

Argint şi bronz pentru Corina Căprioriu şi Andreea Chiţu la Grand Prix-ul de judo de la Abu Dhabi

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 22 noiembrie 2013 21:35

Sportiva Corina Căprioriu a cîştigat, vineri, medalia de argint la categoria 57 de kilograme, iar Andreea Chiţu pe cea de bronz a categoriei 52 de kilograme, la Grand Prix-ul de judo de la Abu Dhabi, competiţie dotată cu premii totale de 150.000 de dolari.

Corina Căprioriu a fost la un pas de a urca pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Grand Prix din Abu Dhabi.

Vicecampioana olimpică a avut victorii p]nă în finală, în penultimul act trecînd de o altă pretendentă la medalia de aur, portugheza Telma Monteiro. În finală însă, Căprioriu a cedat în faţa sportivei germane Miryam Roper, obţinînd medalia de argint.

La rîndul său, Andreea Chiţu a avut un parcurs fără greşeală pînă în semifinalele categoriei 52 de kilograme, în care a fost învinsă de iberica Laura Gomez, fiind nevoită să lupte pentru medalia de bronz. În ultima dispută, Andreea Chiţu a trecut de sportiva germană Mareen Kraeh, cucerind medalia de bronz. Medalia de aur a revenit Iuliei Ryzhova din Rusia.

Sursa: Mediafax