SPORTURI  »  ALTELE  »  CM DE NATAȚIE

VIDEO Episodul „David Popovici” de la 200m s-a repetat la Fukuoka!

La fel ca David Popovici, Ariarne Titmus (22 de ani), campioana olimpică a probei, a condus cursa aproape în întregime, însă a ratat medalia de aur pe ultimii metri. Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat miercuri, 26 iulie 2023 18:04 / Actualizat miercuri, 26 iulie 2023 18:14

Stupoare la Campionatele Mondiale de natație de la Fukuoka în timpul cursei feminine de 200m liber. La fel ca David Popovici, Ariarne Titmus (22 de ani), campioana olimpică a probei, a condus cursa aproape în întregime, însă a ratat medalia de aur pe ultimii metri.

Mollie O'Callaghan, 19 ani, e noua campioană mondială a probei de 200m liber. Mai mult, australianca a reușit să încheie cursa cu un timp de 1:52.85 și să stabilească un nou record mondial! A depășit-o pe Federica Pellegrini, care, în 2019, la Mondialele de la Roma, oprise ceasul la 1:52.98.

Rezultat ȘOC la CM de la Fukuoka! David Popovici nu a prins podiumul în finala de la 200 metri liber + Prima reacție
CM DE NATAȚIE

Ariarne Titmus a pierdut aurul la fel ca David Popovici

Cursa a fost aproape identică cu cea masculină, unde David Popovici, marele favorit, a condus până în ultimii 25 de metri, când a pierdut tot avansul și a încheiat în afara podiumului.

La feminin, Ariarne Titmus, 22 de ani, campioana olimpică la 200m și 400m liber, începuse în forță Mondialele de la Fukuoka. Obținuse aurul la 400m liber cu record mondial, L-a imitat aproape în întregime pe David Popovici. Plecată de pe culoarul 4, australianca a dominat cursa în primii 150 de metri, când, la fel ca Popovici, a început să piardă teren.

Spre deosebire de înotătorul român, Titmus a reușit să se mențină pe podium. A fost depășită doar de conaționala Mollie O'Callaghan. Pe 3 a venit canadianca Summer McIntosh.

Episodul „David Popovici” de la 200m s-a repetat la Fukuoka!
Mollie O'Callaghan (în plan depărtat) și Ariarne Titmus, după finala la 200m liber. Foto: Imago

David Popovici, calificat în finala la 100m liber

David Popovici (18 ani) a terminat pe locul doi prima semifinală a probei de 100 de metri liber de la Campionatele Mondiale de Natație organizate la Fukuoka. A scos timpul de 47,66 s și s-a calificat în finală al cincilea.

Finala este programată joi, de la ora 14:21, liveTEXT pe GSP.ro, live pe Antena Play și în direct la TV pe Antena 1.

Citește mai multe știri despre David Popovici:

„Un mesaj pentru David? Să-i mănânce! Asta ştie să facă!” » Încurajare superbă înaintea finalei la 100 de metri liber
CM de la Fukuoka
David Popovici, după calificarea în finala de la 100 m liber: „Îmi doresc să iasă bine, să am grijă să o calculez pe cât de bine pot”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”