SPORTURI  »  ALTELE  »  KAIAC-CANOE

Bucatar sef

Articol de GSP - Publicat luni, 31 decembrie 2007 00:00

In acest an, sportul romanesc nu a simtit gustul succesului suprem, titlurile lumii in probe olimpice lipsind din palmares. Medaliile de argint mondial au fost prinse doar de patru romani: gimnastii Steliana Nistor si Daniel Popescu si canoistii Iosif Chirila si Andrei Cuculici, in proba de C2 500 m. Cei doi au facut parte si din echipajul care a cucerit titlul mondial cu C4 1.000 m, dar proba nu este olimpica.

In Bucovina
Andrei Cuculici si-a petrecut Craciunul la Manastirea Humorului. Tot aici va sarbatori si Anul Nou impreuna cu actuali si fosti colegi de lot. "Sint aici cu Catalin Costache si Gabriel Talpa. Ei au venit abia pe 29 decembrie. Toti sintem cu prietenele noastre", a spus ieri Cuculici. Canoistul a recunoscut ca a facut pe ghidul pentru colegii sai. "Am facut un tur la manastirile din Bucovina si i-am dus sa viziteze Putna, Voronet, Sucevita...". Nea proaspata nu a cazut recent la Gura Humorului, dar zapada nu lipseste din peisaj. "Aici e ca-n povesti", a adaugat Cuculici, care se afla in aceasta zona datorita prietenei sale. "Viitoarea mea sotie este de prin partile locului. Asa se explica ce fac eu aici", a marturisit Cuculici.

Meniu special
Ieri dupa-amiaza, Andrei si colegii sai s-au dus sa aduca cazanul pentru ciorba. El va pregati o parte din masa de Revelion. "Eu si Talpa vom face borsul de peste si rasolul. De restul se vor ocupa fetele". Originar din Tulcea, Cuculici este cunoscut printre sportivi ca mare pescar. "O parte din pestele pe care-l pregatesc acum este prins de mine in Delta. Restul l-am cumparat", a precizat canoistul.

Cuculici si colegii sai au vacanta pina pe 2 ianuarie. In ziua urmatoare ei trebuie sa fie prezenti la Snagov, unde se va reuni lotul olimpic. "Pe 4 ianuarie vom urca, pentru o luna, la Complexul Sportiv de la Piatra Arsa, iar apoi vom pleca pentru un stagiu de pregatire in Turcia", a explicat Cuculici in ce consta programul de inceput de an.

Pestele aduce noroc
Andrei Cuculici si-a dorit mult ca meniul mesei de Revelion sa cuprinda cit mai mult peste. "Este o vorba din batrini la noi, in Delta: daca maninci acum peste, tot anul viitor vei merge, ca pestii, cu capul inainte", a explicat canoistul. De fiecare data cind ajunge acasa, el merge la pescuit. "Aceasta e marea mea pasiune", a marturisit Andrei

Citește și:
Ce pedeapsă riscă Cristiano Bergodi în urma scandalului cu jucătorii de la CFR Cluj
Superliga
Ce pedeapsă riscă Cristiano Bergodi în urma scandalului cu jucătorii de la CFR Cluj
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină un străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Superliga
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină un străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Superliga
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Superliga
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Profit.ro
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
thumbzilla..
thumbzilla..  •  10 August 2013, 19:32

bravo :))

Vezi toate comentariile (1)
Comentează