SPORTURI  »  ALTELE  »  BIATLON

Campioană pe schiuri » Luminiţa Pişcoran a luat aurul la proba individuală de la Campionatele Europene

Articol de - Publicat vineri, 30 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat joi, 29 ianuarie 2015 21:43

Luminiţa Pişcoran a cîştigat ieri titlul continental în proba individuală de la Campionatele Europene de la Otepaa.

Luminiţa Pişcoran, 26 de ani, a reuşit ieri o performanţă rară pentru sporturile de iarnă din România. A cîştigat medalia de aur în proba individuală 15 kilometri din cadrul Campionatelor Europene ce se desfăşoară la Otepaa (Estonia).

Pişcoran, care ocupă în prezent o poziţie modestă, locul 69 în clasamentul Cupei Mondiale, cu 13 puncte, a terminat cei 15 kilometri de alergare şi tragere în 46 de minute, 15 secunde şi 7 zecimi. A avut însă cinci ţinte ratate, cumulînd un timp de 51:15,7 minute, ratarea unui foc echivalînd cu un minut de penalizare.

Pişcoran a fost urmată în clasament de austriaca Christina Rieder şi rusoaica Ekaterina Iurlova. Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 29, cu opt focuri ratate, la 4 minute, 39 de secunde şi trei zecimi de locul întîi.

Greşeală pe jumătate iertată
Prin performanţa de ieri, Pişcoran şi-a reparat într-un fel eşecul de acum doi ani, în urma căruia echipa feminină de biatlon a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Soci.

La Mondialele din 2013, de la Nove Mesto, Pişcoran a încurcat traseul înainte de a preda ştafeta, iar echipa "tricoloră" a fost descalificată şi, implicit, a pierdut biletul olimpic.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”