Alte știri din fotbal
Oțelul și-a lansat echipamentul pentru sezonul 2026-2027! Detaliul care atrage atenția
0
„Pleacă Baiaram la Anderlecht?” » Răspunsul lui Sorin Cârțu
0
Toate noutățile din mercato la FCSB: „Negocierile s-au finalizat, mai trebuie aprobarea ministerului”
4
Eddy Gnahore a ajuns la București, mâine are vizita la FCSB » Mihai Stoica, detalii de la negocieri
2
Știri din fotbal internațional
Cu ochii în lacrimi, De Bruyne le-a tăiat-o jurnaliștilor » Urmează retragerea?!: „Lăsați-mă să mă odihnesc”
0
Selecționerul Belgiei acuză arbitrajul lui Michael Oliver: „Am avut penalty în minutul 60”
0
Duelul lunetiștilor mondiali de la miezul nopții! » Erling Haaland sau Harry Kane pentru un loc în careul de ași?
0
Lamine Yamal pune cuțitele pe masă și amenință Franța: „Trebuie să se teamă, putem să-i batem a 3-a oară consecutiv”
0
Lifestyle
Eliminat de la Mondial, dar consolat de iubită într-o vacanță de lux » Starul din Premier League a uitat de fotbal
0
Iubita lui Yamal, mesaj viral înainte de Spania - Belgia » Vrea să vadă un alt bărbat pe gazon, nu pe starul Barcelonei: „Fă tot ce poți! Auzi? Absolut totul”
7
Andreea Bălan și Victor Cornea au dat nas în nas cu Novak Djokovic la Wimbledon: „Cel mai...”
2
Le mai recunoști? Fostele prezentatoare ale știrilor sportive au atras toate privirile la evenimentul lui Cătălin Botezatu
7
Culisele războiului fratricid din PNL. Liniile roșii care au fost depășite: ...
Libertatea
De ce frige telefonul la încărcat. Cele mai frecvente motive și ce soluții ...
Adevărul
Se împlinesc 20 de ani de la Mondialul Italiei » 3 povești neștiute din ...
GSP SPECIAL
Motivul pentru care electricele chinezești sunt mult mai ieftine acasă. Un ...
Libertatea
Cand prostii care ne conduc,vor intelege,ca in alte tari sint multi copii romani care trebuie sustinuti,va fi bine.Deocamdata nu sint in stare sa se ocupe nici de copii din tara.
Mersi , boss . Habar n-aveam ca Angie Kerber are parinti polonezi . Tocmai ma pregateam sa te urechez . Acum am aflat ca are si cetatenie .
in adevar, un comentariu excelent. se tot bate toba ca sintem campioni la niste olimpiade de matematica; olimpiade la care nu participa nimeni....dar nu se spune care sint problemele grave ale invatamintului romanesc.
Sincer cu excepția faptului că nu joacă pentru România în Fed Cup nu vad o alta problema.Atat Halep cât și Andreescu joaca in primul rand pentru ele, pentru gloria lor.Mie îmi este indiferent că în dreptul steagului scrie(Romania sau Canada) daca nu este o competiție inter-tari.
Capitane,ai dreptate cand zici de antrenorii de la copii si juniori ca sunt...de impuscat!Dar in cazurile prezentate,te rog sa observi ca mai intai au plecat parintii!Dupa o paine!Si pe urma au venit copii!Iar fata aceea din Iasi,chiar si asa,intai a concurat pentru Romania!La tenis insa,trebuie multi,multi bani!Mama Biancai Andeescu zicea de un sfert de milion pe an!Iar la noi,ministri pe ce sa mai dea si ei cate un tun saraci!Ba pe tot felul de carduri: de sanatate,de una, de alta,pe tot felul de vaccinuri,pe anvelope de iarna,pe biciclete,pe borduri,pe camere de luat vederi,pe calculatoare etc.De unde sa mai fie bani si pentru tenis,care-i un sport individual,prin excelenta!Si de elita!
Sunt sute de astfel de cazuri in sport! Sunt sportivi romani si specialisti de elita in absolut toate domeniile economice si sociale de care statul roman si ciuma rosie care il guverneaza de 30 de ani si-a batut joc cu un dispret criminal. Tot ceea ce inseamna competenta, talent sau meritocratie a fost facut praf si pulbere de un tsunami ce a ras absolut tot ceea ce deranja nivelul submediocru si impostura intelectuala si profesionala a celor cocotati fara merite la butoanele tarii. D-aia au emigrat cca 5 mil de romani, d-aia vor emigra in continuare alte milioane, d-aia Bianca Andreescu joaca pentru Canada si nu pentru Romania! Un alt caz, citez: "Raluca Georgiana Şerban (21 de ani, 217 WTA), una dintre fetele talentate din noul val în tenisul feminin, a decis să nu ne mai reprezinte ţara și va juca sub steagul Ciprului. Pregătită în prezent de Yiannos Hadjigeorgiou, fostul antrenor al lui Marcos Baghdatis, Raluca Șerban a fost primită cu entuziasm de ciprioți." Despre asta e vorba; asta e realitatea! Deal with that!
Nu cred ca e corect spus "au fost daruiti". Au fost, eventual, abandonati altor tari. E mai aproape de realitate. Fenomenul nu este insa unul specific romanesc. Nici macar nu suntem, nici pe departe, intre primii (daca e ceva onorant in a fi in fata intr-un clasament al abandonarii valorilor). Fostele URSS si Iugoslavia sunt in top. Uitati-va la numele jucatorilor/jucatoarelor: Mladenovic(Fra), Petkovic(Ger), Anisimova(SUA), Gavrilova, Tomljanovic (AUS), Zverev (GER), Raonic, Shapovalov (CAN), Popyrin (AUS). Dar nu doar de acolo: Bencic, Golubic (ELV), Konta (AUS, apoi GBR), Ymer (SUE), Kyrgios, Kokkinakis (AUS). Nu mai spun de Kerber si Wozniacki. Daneza vorbeste in familie poloneza, la fel cum Bencic vorbeste slovaca, de pilda. Dar reprezinta alte tari. A, da, sa nu o uit pe Timea Bacsinszky si sa nu il uit pe Dudi Sela (pe tatal lui il chema, neaos, Salagean). S.a.m.d. Suntem parte a unui fenomen mult mai larg, cauzat de aspecte economice. Nu suntem unici. Fenomenul exceptionalismului romanesc ("ca la noi la nimeni") e doar in mintile noastre. Sigur, nu prea ne straduim sa limitam efectele unui fenomen pe care nu-l putem controla, dar asta e alta poveste.
https://www.facebook.com/noiromaniitv/videos/561285037690755/
Corect ar fi sa spunem ca statul canadian are meritul de a fi lansat o stea a tenisului mondial. Practic, Romania a pierdut ceva ce nu a avut.
Statul, statul, statul... Sigur că are o mare vină, dar nu e vina lui singulară. Problema cea mai mare o reprezintă lipsa de calitate a oamenilor, în general. O regăsim peste tot, pe toate palierele(la urma urmei, statul e format tot din români, din produsele nației, nu din extratereștri). Să luăm numai cazul antrenorilor noștri de fotbal, de la copii și juniori. De la cluburi private, da? Ce calitate au ei? Șpăgari, vulgari, ***, cu apucături violente, slabi profesional. Așa sunt majoritatea. Ei n-au cum să recunoască talentul, nu-l pot cultiva, ci doar îl ignoră sau inhibă. Și nu e doar cazul sportului. Întregul sistem educațional e catastrofal. Oricine a avut sau are copii la școală poate depune mărturie. Nu se caută vocația, nu e încurajată, e doar o lâncedă inerție cu iz comunist, din care s-a extras și una dintre puținele ei virtuți și anume selecția riguroasă. Materii multe, încărcate fără noimă, profesori slabi, blazați, indiferent de salarii, programă stupidă, lejeritate extremă în acordarea de diplome universitare. Copilul este descurajat, negăsind logică și modele de succes în învățământ, provocările tehnologiei sunt cu duiumul, ca atare se irosește material uman foarte bun din punct de vedere genetic. Cu inconștiență.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.