SPORTURI  »  ALTELE  »  CM DE JUNIORI

„Mă distrez!” » Reacția lui David Popovici după aurul de la 200m liber + când mai concurează la Mondialele de juniori de la Lima

Articol de GSP - Publicat joi, 01 septembrie 2022 08:22 / Actualizat joi, 01 septembrie 2022 09:17

David Popovici (17 ani) a făcut din nou o cursă impresionantă și a cucerit și medalia de aur la 200 de metri liber, la Campionatele Mondiale de Juniori din Peru.

După titlul obținut cu echipa României în proba de 4x100m liber, Popovici, campion mondial și european, a controlat într-o manieră impresionantă cursa și a încheiat în 1:46,18, un nou record al competiției.

Prima reacție a lui David Popovici după aurul de la Campionatele Mondiale de la Lima

„Publicul m-a ajutat enorm. Mă distrez. A fost o cursă foarte bună”, a spus David Popovici, potrivit sport.ro.

Programul lui David Popovici la CM de Natație

Pentru David Popovici urmează două zile libere, el urmând să revină în competiție pe 3 septembrie.

Sportivul de la CS Dinamo va mai concura în proba de 100 metri liber, la care este campion mondial și european la seniori și campion european la juniori.

La 100 metri liber, David Popovici va intra în serii pe 3 septembrie, de la ora 17:30 (ora României). Semifinalele vor avea loc pe 4 septembrie, ora 02:25 (ora României). Finala la 100 metri liber va avea loc luni, 5 septembrie, de la ora 02:02, ora României.

David Popovici, aur la 200 de metri liber

David Popovici s-a menajat în serii, nu a forțat deloc, dar s-a calificat cu cel mai bun timp și a obținut șansa de a înota pe culoarul cu numărul 4.

A controlat într-o manieră impresionantă cursa și a încheiat în 1:46,18, mult în fața maghiarului Meszaros și a italianului Bertoni. Timpul sportivului legitimat la CS Dinamo înseamnă și un nou record al competiției.

Mesajul lui Mouratoglou după eliminarea Simonei Halep de la US Open: „S-a încheiat cu o mare dezamăgire!”

Gabriela Ruse, eliminată de Cori Gauff în turul secund de la US Open 2022 » Tie-break palpitant!

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia