SPORTURI  »  ALTELE  »  CE ÎNOT

FOTO David Popovici este în finala europeană la 200 de metri liber! S-a calificat cu cel mai bun timp

Articol de - Publicat duminica, 14 august 2022 19:41 / Actualizat duminica, 14 august 2022 19:58

Medaliat cu aur la proba de 100 de metri liber, David Popovici (17 ani) a obținut azi calificarea în finala probei de 200 metri liber, la Campionatele Europene de Înot de la Roma.

• Jurnaliștii Gazetei, Roxana Fleșeru și Raed Krishan, se află la Roma și transmit cele mai importante știri de la Campionatele Europene.

UPDATE 19:35 » Andrei Anghel a ratat finala la 50 de metri spate

Andrei Anghel (24 de ani) a încheiat prima semifinală a probei de 50 de metri spate cu timpul de 25,14 de secunde. S-a clasat pe 12 în semifinale și a ratat șansa de a concura pentru medalii.

UPDATE 19:11 » David Popovici e în finală la 200 de metri liber!

David Popovici, campion mondial la 200 de metri liber și cu cel mai bun timp în seriile de dimineață, a confirmat statutul de favorit. A concurat în prima semifinală, pe culoarul 4, și a încheiat cursa cu un timp de 1,44:91. La Mondialele de la Budapesta, din iunie 2022, când cucerea aurul, Popovici încheia în 1:43.21.

Popovici a avut o primă lungime de bazin excelentă. A întors primul, cu timp sub recordul european. A păstrat avansul până la final, a încheiat pe primul loc, și va lupta pentru o nouă medalie de aur european! Va concura mâine tot pe culoarul 4, al favoritului.

+15 FOTO

Finala probei de 200 de metri liber este luni, de la ora 19:06, transmisă pe TVR 1

UPDATE 17:20 » Urmează semifinalele lui David Popovici și Andrei Anghel

David Popovici revine în bazin de la ora 19:11, în semifinalele probei de 200 de metri liber. Campionul european la 100 de metri liber s-a calificat cu primul timp!

Andrei Mircea Anghel concurează și el în semifinale la la 50 de metri spate, de la ora 19.30.

Ambele curse vor fi transmise în direct pe TVR 1!

UPDATE 11:15 » România a ratat finala la 4x100 metri liber

România (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, George-Alexandru Stoica-Constantin, Mihai Gergely) a ratat calificarea în finala probei de 4x100 metri liber. România a terminat seria pe locul 4, iar la general s-a calificat pe locul 11.

UPDATE 10:45 » Andrei Mircea Anghel, în semifinale la 50 de metri spate

În proba de 50 de metri spate, Andrei Mircea Anghel a reușit calificarea în semifinale. El a terminat seria pe locul 4, cu un timp de 25,37. La general, românul a avut al 13-lea timp.

Semifinala va avea loc azi, de la 19:30.

UPDATE 10:35 » Alexandra Victorița Bogdăneci ratează semifinala la 100 m fluture

La proba de 100 metri fluture, Alexandra Victorița Bogdăneci a ratat calificarea în semifinale. Ea a terminat seria pe ultimul loc, 10.

UPDATE 10:20 » David Popovici, în semifinala la 200 metri liber

David Popovici, plecat pe culoarul 4, al favoritului, și-a respectat statutul de favorit și a câștigat seria a 6-a, cu un timp de 1:46.87.

Sportivul nostru a fost primul după 50 de metri, dar după 150 de metri a fost al treilea. Pe final, Popovici a forțat și a terminat primul.

+15 FOTO

Popovici se califică în semifinale cu al doilea timp, fiind depășit de ungurul Kristof Milak (1:46.26), pe care l-a învins în finala la 100 metri liber.

Semifinala probei e programată de la ora 19:11.

Clasamentul final

Următorul obiectiv pentru David Popovici

David a dezvăluit într-o intervenție pentru BBC că următorul său țel ar fi să coboare sub 46,00 de secunde.

„Mi-am dorit să înot cât am putut eu de repede ți se pare că mi-a ieșit. Un vis ar fi un timp cu 45 în față. Îl admir pe Adam Peaty și pentru felul în care își setează țeluri, ceea ce pentru unii pare science-fiction, pentru el e posibil", a spus Popovici.

Britanicul Adam Peaty și-a propus la un moment dat să coboare sub 57,00 de secunde în proba de bras, numind această acțiune „Proiectul 56", lucru pe care l-a făcut în 2019 la Campionatele Mondiale.

Camelia Potec explică ce înseamnă pentru sportul românesc rezultatul lui David Popovici: „Doar visam la asta acum un an”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”