SPORTURI  »  ALTELE  »  HALTERE

De 3xbronz » Andreea Aanei a adus trei medalii României la Europenele de la Tel Aviv

Articol de - Publicat luni, 14 aprilie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 13 aprilie 2014 23:16

Totalul medaliilor "tricolorilor" la Europenele de la Tel Aviv s-a ridicat la nouă distincţii. Nouă medalii a cîştigat România la Europenele de la Tel Aviv. Florin Croitoru a deschis balul şi a cîştigat două medalii de aur la 56 de kilograme, la smuls şi la total.

Au urmat patru medalii de argint, trei cîştigate de Loredana Toma (categoria 58 kg), şi încă una reuşită de Bianca Molie (69 kg), la stilul smuls.

Sîmbătă seara, Andreea Aanei a mai adăugat trei medalii la palmaresul "tricolor". La plus 75 de kilograme, sportiva de la Olimpia Bucureşti s-a clasat pe locul trei la fiecare stil. Ea a ridicat haltera cîntărind 111 kg la smuls şi a aruncat 138 kg, totalul său fiind de 249 kg.

Aanei a fost depăşită clar însă de două halterofile din Rusia: Tatiana Kaşirina (143 kg - smuls, 180 kg - aruncat, 323 kg - total), iar pe locul doi s-a clasat Iulia Konovalova, tot din Rusia (115, 150, 265).

Nu a luat Bac-ul!
Andreea Aanei, 21 de ani, s-a transferat la Olimpia Bucureşti de la CS Botoşani, antrenorul său, Constantin Urdaş, acuzînd-o atunci că "a luat-o pe un drum greşit şi a ignorat cerinţele mele".

"Cei de la Olimpia i-au promis la Bucureşti studii universitare, dar ea nici nu a luat bacalaureatul", a adăugat Urdaş. Andreea Aanei a cîştigat trei medalii de aur la Europenele de juniori, din 2013, la Tallinn (Estonia).