SPORTURI  »  ALTELE  »  SCRIMĂ

Din nou podium pentru Simona Alexandru

Simona Alexandru

Articol de GSP - Publicat luni, 23 mai 2011 00:00 / Actualizat luni, 23 mai 2011 09:55

Spadasina Simona Alexandru s-a clasat pe locul 3 la Grand Prix-ul de la Havana (Cuba). Românca a trecut, pe rînd, de Celia Guilhon (Brazilia, 15-8), de Na Li (China, 15-13), de Haiyan Wu (China, 13-9) şi, în sferturile de finală, de Mara Navarria (Italia, 15-11). În semifinale, Simona a pierdut la italianca Bianca Del Carretto (12-10), aceasta fiind şi cîştigătoarea competiţiei.

La acelaşi Grand Prix, Ana Brînză s-a clasat pe locul 5, ea fiind învinsă în sferturi de rusoaica Lubov Şutova, cu 15-14.

În acest moment, trei spadasine din România se află în Top 20 mondial: Brînză pe locul 5 (153 de puncte), Alexandru pe 16 (90 de puncte) şi Anca Măroiu pe 17 (89 de puncte).

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”