SPORTURI  »  ALTELE  »  SCRIMĂ

Dolniceanu pe trei la Boston » Sabrerul român ocupă locul 2 în clasamentul mondial

Dolncieanu l-a învins în semifinale pe Aldo Montano

Articol de GSP - Publicat marti, 15 decembrie 2015 00:00

Tiberiu Dolniceanu a urcat duminică noaptea pentru a noua oară pe podiumul unei etape de Cupă Mondială.

Sabrerul a ocupat locul al treilea la Boston, după ce a trecut de Erwin Cai, cu 15-4, de Andras Szatmari, cu 15-14, de Richard Huebers, cu 15-11, apoi de Nikolai Kovalev, cu 15-9, iar în semifinale a fost depășit de Aldo Montano, cu 15-9.

Italianul a reușit în cele din urmă să urce pe prima treaptă a podiumului în SUA. Dolniceanu  mai izbutise o singură clasare pe podium în acest sezon, la Tbilisi, cînd a fost pe 2.

Concursul de la Boston a fost ultimul din 2015 pentru sabreri, ei urmînd să revină pe planșă la finalul lunii ianuarie, la Padova. Grație parcursului de la Boston, Tibi ocupă locul al doilea în clasamentul mondial.