SPORTURI  »  ALTELE  »  LUPTE

FOTO Două medalii de argint pentru România la Campionatele Europene de lupte de la București

Alexandra Anghel (stânga) versus Nesrin Bas FOTO Dumitru Angelescu (Libertatea) +19   FOTO
Alexandra Anghel (stânga) versus Nesrin Bas FOTO Dumitru Angelescu (Libertatea)

Articol de - Publicat vineri, 16 februarie 2024 21:40 / Actualizat vineri, 16 februarie 2024 22:28

Kateryna Zelenykh (cat. 65 kg) și Alexandra Anghel (cat.72 kg) au fost învinse în finalele pentru aur de Irina Kolyadenko (Ucraina), respectiv de Nesrin Bas (Turcia) la Campioantele Europene de la București.

A fost gălăgie mare în Sala Polivalentă din București vineri seara. Motivul? Două luptătoare din România au fost implicate în lupta pentru titlul european în cadrul categoriilor în care evoluează.

Prima a intrat pe saltea Kateryna Zelenykh, sportivă naturalizată de România din Ucraina. Ea a întâlnit-o pe fosta sa colegă de lot, Irina Kolyadenko.  Cea din urmă s-a impus clar cu 6-0, dominând-o pe cea care a fost la prima competiție majoră sub culorile tricolorului.

Loredana Toma, două medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Sofia
HALTERE » CAMPIONATELE EUROPENE

Până în finală, Kateryna le-a învins pe Taibe Iusein (Bulgaria) în preliminarii, pe Kadriye Aksoy (Turcia) în „sferturi”, Irinei Rîngaci (Republica Moldova) în penultimul act. Meciurile au avut loc joi.

Alexandra Anghel nu și-a apărat titlul european

A doua româncă implicată în lupta pentru aur a fost Alexandra Anghel, campioana europeană en titre. Ea a întâlnit-o pe Nesrin Bas în cadrul categoriei 72 kg. A fost o finală cu multe emoții, luptătoarea din Turcia reușind un tuș, însă după analiza video s-a decis că acest procedeu a fost făcut după expirarea timpului. Chiar dacă a mai avut o șansă, Alexandra nu a reușit să se impună din nou într-o finală continentală.

Alexandra Anghel (stânga) în finala Campionatelor Europene de la București  FOTO Dumitru Angelescu Libertatea
Alexandra Anghel în finala Campionatelor Europene de la București FOTO Dumitru Angelescu Libertatea FOTO Dumitru Angelescu Libertatea
Alexandra Anghel (stânga) în finala Campionatelor Europene de la București FOTO Dumitru Angelescu Libertatea FOTO Dumitru Angelescu Libertatea
+15 FOTO

Alexandra Anghel le învinsese, joi, pe Iuliana Vasileva Ianeva (Bulgaria), Ilana Kratysh (Israel) și Anastasia Alpieeva (Ucraina).

3 medalii europeneare în palmares Alexandra Anghel , un aur în 2023, un argint în 2024 și un bronz în 2018

Cinci medalii pentru România la CE de la București

România a adunat până acum cinci medalii la CE de la București: aur prin Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg), două medalii de argint grație fetelor care au evoluat vineri seara și două distincții de bronz, obţinute de Denis Florin Mihai (cat. 55 kg) şi Răzvan Arnăut (cat. 60 kg), ambii la greco-romane.

Campionatele Europene continuă în Sala Polivalentă din București și în weekend. Competiția nu este criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris, acolo unde, deocamdată, România nu are calificat niciun sportiv.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”