SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATELE MONDIALE DE KAIAC CANOE DE LA SZEKED

Dublul Mihalachi-Dumitrescu s-a calificat direct în finală la C2 500 m

Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi sînt campioni mondiali în probele de canoe 500 de metri şi 1.000 de metri

Articol de GSP - Publicat joi, 18 august 2011 00:00 / Actualizat joi, 18 august 2011 14:12

Victor Mihalachi şi Alexandru Dumitrescu, deţinători ai titlului mondial, s-au calificat astăzi direct în finala probei de canoe C2 500 metri din cadrul Campionatelor Mondiale ce se desfăşoară la Szeged (Ungaria). Cei doi români, care au vîslit în a doua serie de calificări, au terminat pe primul loc, fiind urmaţi de Polonia şi Ungaria. Finala C2 500 m este programată vineri după-amiază.

Tot astăzi, echipajul feminin de kaiac K4 500 m a terminat pe locul 4 în serii şi pentru a ajunge în finala probei trebuie să treacă în a doua sesiune a zilei de recalificări. În aceeaşi situaţie se află şi Iosif Chirilă, care a ocupat poziţia secundă în serii la C1 1.000 m. În finală a mai ajuns şi barca masculină de C4 1.000 m, care a ocupat locul 2 în serii.

Mihalachi şi Dumitrescu vor mai lua startul vineri dimineaţă în seriile întrecerii C2 1.000 m, a doua probă în care au devenit campioni mondiali în 2010.