Articol de GSP - Publicat duminica, 07 ianuarie 2024 17:10 / Actualizat duminica, 07 ianuarie 2024 17:13
Echipa masculină de sabie juniori a României a cucerit duminică, la Budapesta, medalia de aur în cadrul probei pe echipe a Cupei Mondiale de sabie juniori găzduită de capitala Ungariei.
Echipa României, formată din Radu Niţu, Vlad Covaliu, Casian Cîdu şi Mihnea Enache, a câştigat medalia de aur de la Budapesta după o finală disputată în compania echipei Spaniei. Tricolorii s-au impus cu 45-42, după un meci pe care l-au controlat în întregime.
Parcursul României în turneu a fost următorul:45-32 cu Coreea de Sud (optimi), 45-25 cu Bulgaria (sferturi), 45-38 cu Ungaria (semifinale) şi 45-42 cu Spania (finală).
S-au dat primele trofee ale sezonului » Gauff, Rybakina, Dimitrov și Rublev s-au impus
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!