Emil Hegle Svendsen a cîştigat marele glob de cristal

emil
emil

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 martie 2010 00:00

Emil Hegle Svendsen şi-a adjudecat marele glob de cristal din acest sezon al Cupei Mondiale de biatlon.

Chiar dacă nu s-a impus în ultima probă de start în bloc de la Khanty-Mansiysk, norvegianul a reuşit să-l întreacă pe Christoph Sumann, cu care se afla la egalitate în clasamentul general. Campionul olimpic de la individual a fost doar al 14-lea, cu o întîrziere de 1:12.8 minute faţă de ocupantul primei poziţii, din cauza celor două tururi de penalizare pe care le-a efectuat la ultima trecere prin poligon şi a unei deplasări pe schiuri mai puţin reuşite.

Christoph Sumann s-a clasat pe poziţia 22, după ce a tras de patru ori alături. Austriacul nu a excelat nici la partea de fond, unde a avut cel de-al 25-lea timp, cu 1:07.2 minute mai slab decît al rusului Ivan Tcherezov, care a fost cronometrat cu 34:11.8.

Cursa de start în bloc a fost cîştigată de Dominik Landertinger. Biatlonistul austriac a trecut linia de sosire după 38:19.8, cu 150 m suplimentari. Pe următoarele două trepte ale podiumului au urcat Arnd Peiffer, din Germania şi veteranul Harvald Hanevold, ambii cu patru trageri perfecte.

CLASAMENT GENERAL

1. Emil Hegle Svendsen, Norvegia, 828

2.Christoph Sumann, Austria, 813

3.Ivan Tcherezov, Rusia, 782

4.Evgeny Ustyugov, Rusia, 752

5.Martin Fourcade, Franţa, 719

SPRINT: 1.Emil Hegle Svendsen, Norvegia; 2.Ivan Tcherezov, Rusia; 3.Christoph Sumann, Austria;

URMĂRIRE: 1.Martin Fourcade, Franţa; 2.Simon Eder, Austria; 3.Ivan Tcherezov, Rusia;

INDIVIDUAL: 1.Christoph Sumann, Austria; 2.Emil Hegle Svendsen, Norvegia; 3.Daniel Mesotitsch, Austria;

START ÎN BLOC: 1.Evgeny Ustyugov, Rusia; 2.Emil Hegle Svendsen, Norvegia; 3.Arnd Peiffer, Germania;

ŞTAFETĂ: 1.Norvegia; 2.Austria; 3.Rusia;

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”