SPORTURI  »  ALTELE  »  CE JUNIORI NATAȚIE

FOTO Ziua a 4-a la Europenele de juniori de la Otopeni » Încă o medalie de AUR pentru fenomenul David Popovici!

David Popovici, aur și la 50 de metri liber +8   FOTO
David Popovici, aur și la 50 de metri liber

Articol de - Publicat vineri, 08 iulie 2022 18:13 / Actualizat vineri, 08 iulie 2022 18:22

Ziua a 4-a a Campionatelor Europene de juniori, desfășurate în Complexul de Natație din Otopeni, a adus o nouă medalie delegației „tricolore”. David Popovici (17 ani) a cucerit aurul în proba de 50 de metri liber.

Aissia Claudia Prisecariu, locul 6 la 200 de metri spate

Aissia Claudia Prisecariu (14 ani) a încheiat pe locul 6 finala probei de 200 de metri spate. Mezina cursei a încheiat în 2:14,87 secunde.

Aurul a fost adjudecat de Dora Molnar, din Ungaria. Podiumul a fost completat de poloneza Laura Bernat și britanica Evie Dilley.

David Popovici a concurat pe culoarul 4, cel al favoritului, și a încheiat cursa primul, în 22,16 secunde! Este o nouă medalie de aur pentru fenomenul natației mondiale. A fost cel mai bun timp al lui în această proba, una pe care nu o înoată foarte des.

David Popovici mai are trei medalii la actuala ediție. A luat aurul la 200 de metri liber, aurul în ștafeta masculină de 4x100 de metri liber și argintul în ștafeta mixtă de 4X100 metri liber.

+4 FOTO

Andra Denisa Gorecki, în finală la 200 metri fluture

Andra Denisa Gorecki (17 ani) a încheiat prima semifinală a probei de 200 de metri fluture pe locul 3, în 2:14,59 secunde. Sportiva „tricoloră” s-a calificat cu al cincilea timp în marea finală.

Bianca Costea a ratat finala la 100 metri liber

Bianca Costea (17 ani) a ratat calificarea în finala probei 100 de metri liber. A încheiat a doua semifinală pe poziția a 4-a, cu timpul 56,16 secunde. Ultima sportivă care a obținut biletul spre finală a avut timpul 56,15.

Bianca a fost prima după 50 de metri, dar nu a putut păstra ritmul și în ultima parte a cursei.

Programul de astăzi al românilor:

David Popovici, noul fenomen al sportului românesc, a cucerit deja trei medalii în primele trei zile de concurs, dar nu are timp să se odihnească pentru că în această seară va concura într-o nouă finală, cea de 50 m liber.

De asemenea, tot azi, Aissia Claudia Prisecariu va lupta și ea pentru medalii, aceasta aflându-se în finala probei de 200 m feminin.

• 17:06 – semifinale - 100 m liber feminin – Bianca Costea;
  • 17:22 – semifinale - 200 m fluture feminin – Andra Denisa Gorecki;
  • 17:32 – finala - 50 m liber masculin – David Popovici;
  • 18:01 – finala – 200 m spate feminin – Aissia Claudia Prisecariu;
  • 18:08 – premiere – 50 m liber masculin;
  • 18:32 – premiere – 200 m spate feminin.

5 medaliiare România la Europenele de Juniori de la Otopeni: trei de aur (David Popovici - 200m liber, 4x100m liber masculin, Vlad Stancu - 1500 m liber) și două de argint (obținut de ștafeta combinată la 4x100m liber și Bianca Costea - 50 m liber)

Programul + Rezultatele finalelor Campionatelor Europene de Juniori de la Otopeni

• 5 iulie: Marți, în prima zi de concurs, România a pus mâna pe prima medalie la Campionatele Europene de Juniori. David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu au obținut medalia de aur la proba de 4x100m liber
  • 6 iulie: România a cucerit, miercuri, două medalii în ziua a 2-a la Europenele de juniori de la Otopeni. David Popovici a cucerit un aur la 200m liber, în timp ce ștafeta combinată de 4x100m liber a luat argintul.
  • 7 iulie: România a cucerit două medalii joi. Bianca Costea, argint la 50 m liber feminin, iar Vlad Stancu, aurul la 1.500m liber masculin
  • 8 iulie: 100 m fluture (m), 200 m bras (m), 50 m liber (m), 200 m bras (f), 200 m spate (m), 200 m spate (f), 400 m mixt (m), 4x100 mixt combinat
  • 9 iulie: 200 m fluture (f), 100 m liber (f), 800 m liber (m), 800 m liber (f), 4x200 m liber (m)
  • 10 iulie: 200 m mixt (f), 100 m spate (f), 100 m spate (m), 100 m bras (f), 100 m liber (m), 100 m bras (m), 50 m fluture (f), 50 m fluture (m), 400 m liber (f), 400 m liber (m), 4x100 m mixt (f), 4x100 m (m)

Reprezentanții României la CE de juniori de la Otopeni

Feminin

• Anastasia Bako (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture)
  • Bianca Costea (50 m liber, 100 m liber, 50 m spate, 50 m fluture)
  • Alexandra Roxana Curcan (50 m liber, 50 m spate, 100 m spate)
  • Rebecca-Aimee Diaconescu (100 m liber, 200 m liber, 400 m liber, 50 m spate, 100 m spate, 200 m spate)
  • Eliza-Elena Diamandescu (200 m mixt, 400 m mixt)
  • Andra Denisa Gorecki (100 m fluture, 200 m fluture)
  • Eva Maria Paraschiv (50 m fluture, 100 m fluture)
  • Irina Ana Preda (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture)
  • Aissia-Claudia Prisecariu (50 m spate, 100 m spate, 200 m spate)
  • Delia Safcencu (100 m spate, 200 m spate, 400 m mixt)
  • Ana Maria Sibișeanu (200 m liber, 200 m mixt)
  • Brigitta Vass (50 m bras, 100 m bras, 200 m bras)

Masculin:

• Robert Andrei Badea (50 m spate, 200 m spate, 200 m mixt, 400 m mixt)
  • Carol Cojocaru (50 m spate, 100 m spate, 200 m spate)
  • Darius Ștefan Coman (50 m bras, 100 m bras, 200 m bras)
  • Alexandru Constantinescu (100 m liber, 100 m spate, 200 m spate)
  • Ștefan Cozma (50 m liber, 100 m liber, 200 m liber)
  • Emil Dăncăneț (50 m bras, 100 m bras)
  • Patrick-Sebastian Dinu (50 m liber, 100 m liber)
  • Dragoș Ghile (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m fluture)
  • Cristian Lăpădat (200 m fluture, 400 m mixt)
  • Vlad Ștefan Mihalache (200 m liber, 400 m liber, 50 m spate, 50 m fluture, 100 m fluture)
  • Nandor Nagy (400 m liber, 800 m liber, 1.500 m liber)
  • David Popovici (50 m liber, 100 m liber, 200 m liber)
  • Vlad Stancu (400 m liber, 800 m liber, 1.500 m liber)
  • Ștefan Andrei Vasilescu (200 m liber, 400 m liber, 800 m liber, 1.500 m liber)

FOTO România, două medalii în ziua a 2-a la Europenele de juniori de la Otopeni » Popovici, AUR la 200m liber + ARGINT la ștafeta combinată de 4x100m liber!

Țiriac știe cum poate progresa David Popovici: „Atunci va deveni un star mondial”