SPORTURI  »  ALTELE  »  SCRIMĂ

Federația Română de Scrimă și-a recompensat performerii din 2023

FOTO FR Scrimă

Articol de GSP - Publicat joi, 21 decembrie 2023 18:13 / Actualizat joi, 21 decembrie 2023 18:22

Floretista Mălina Călugăreanu (27 de ani), bronz la Jocurile Europene, a primit premiul de sportivul anului în 2023.

Federația Română de Scrimă este singura din România care a avut sportivi medaliați la ultimele patru ediții ale Jocurilor Olimpice trece printr-o perioadă în care se face schimbul de generații. Anul 2023 a fost unul bun pentru juniori și cadeți, dar nu la fel de strălucitor pentru seniori. Într-un cadru elegant, FRS și-a premiat performerii lui 2023.

Titlul de cel mai bun sportiv l-a primit Mălina Călugăreanu, floretista care a cucerit bronzul la Jocurile Europene. „Este nemaipomenit când ţi se recunosc meritele. A fost un an greu, un an în care am redescoperit plăcerea de a face scrimă. Sunt mulțumită că am avut rezultate, dar tot timpul este loc de mai bine”, a spus floretista legitimată la Steaua pentru Agerpres.

Mălina Călugăreanu a fost desemnată cea mai bună sportivă a FR Scrimă

Cel mai bun junior a fost desemnat sabrerul Radu Nițu, legitimat la (CS Riposta Bucureşti), iar premiul de cel mai bun cadet a fost Casian Cîdu de la (CSŞ Unirea Iaşi).

Mesajul lui Mihai Covaliu

„La aceşti copii minunaţi, care au fost premiaţi, am remarcat ceva, de la cadeţi unul a fost în echipa de juniori, de la juniori, un sportiv a fost în echipa de tineret. Mai lipseşte ca un sportiv de la tineret să facă pasul la seniori, dar sunt sigur că se va face şi treaba asta. Este o poveste frumoasă, o generaţie frumoasă şi noi avem datoria să-i susţinem pentru ca ei să crească frumos”, a spus Mihai Covaliu, președintele COSR, prezent la gală.

El a continuat: „Anul acesta am contabilizat medaliile, sunt 15, trei de aur, şapte de argint şi cinci de bronz. Lipseşte, şi trebuie să spun asta, medalia de la Campionatele Mondiale, calificarea la Jocurile Olimpice, aici trebuie să recunoaştem că mai avem de făcut lucruri.

Dar calificarea nu s-a încheiat, mai sunt competiţii, mai sunt puncte de adunat, iar eu cred că FR de Scrimă, aşa cum a reuşit de fiecare dată să fie surpriza plăcută a delegaţiei a României, cred că şi în 2024 va reuşi să facă acest lucru. Contează la sfârşit cum trece linia de sosire. A fost un an dificil, urmează un an şi mai dificil şi mai important şi trebuie să fim foarte atenţi''.

Medaliile scrimei românești în 2023

• SENIORI
  • Mălina Călugăreanu (floretă), medaliată cu bronz la Jocurile Europene şi clasată pe locul opt la Mondiale
  • Ilinca Pantiş (sabie), medaliată cu argint la Jocurile Europene de la Cracovia.
  • TINERET
  • Echipa masculină de sabie, medalie de argint la Campionatele Europene de la Budapesta, formată din Radu Niţu, medaliat cu aur şi în proba individuală, Alexandru Zmău, medaliat cu argint şi în proba individuală, Rareş Ailinca şi Matei Cîdu; Sabina Martiş, medaliată cu argint în proba individuală la Campionatele Europene de tineret de la Budapesta
  • JUNIORI
  • Echipa masculină de sabie, medaliată cu aur la Campionatele Europene de la Tallinn şi medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale de la Plovdiv. Casian Cîdu, medaliat cu bronz şi în proba individuală la Tallinn, Radu Niţu, Vlad Covaliu şi Mihnea Enache
  • CADEȚI
  • Echipa feminină de sabie, medaliată cu aur la Campionatele Europene de cadeţi de la Tallinn, formată din Amalia Covaliu, medaliată cu argint şi în proba individuală, Anastasia Fusea, medaliată cu bronz şi în proba individuală, Alexandra Mitruş şi Rosemarie Benciu
  • Echipa masculină de sabie, medaliată cu argint la Campionatele Europene de la Tallinn, în componenţa Casian Cîdu, medaliat cu argint şi în proba individuală, Dacian Enache, Cristian Macovei şi Alexandru Eva

Simona Halep nu mai menajează pe nimeni! Interviu incendiar: „Mouratoglou și echipa lui mi-au distrus cariera de 25 de ani”
ATAC

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”