SPORTURI  »  ALTELE  »  HIPISM

Fiica lui Victor Becali, cîştigătoare la FEI - Longines Grand Prix

Articol de - Publicat duminica, 02 iunie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 02 iunie 2013 19:52

Azi a fost ultima zi din FEI - Longines Grand Prix, primul concurs internaţional de sărituri peste obstacole organizat în România după o pauză de 7 ani

Una dintre categoriile competiţiei la care au participat 70 de concurenţi şi 140 de cai din Europa a fost cîştigată de Alina, fiica lui Victor Becali. Pentru performanţă, locul 1 la Young Riders Tour - Grand Prix, tînăra a cîştigat un premiu în valoare de 1.000 de euro. Competiţia a avut şi un comentator cu nume, nimeni altul decît Cristian Ţopescu.

Cîştigătorii de la Marele Premiu, Gold Tour Final Grand Prix, au primit premii în valoare de 25.000 de euro.

Competiţia a fost marcată de prezenţa unui număr însemnat de tineri. "Am dorit să prelungim, cumva, Ziua Copilului!", a declarat unul dintre părinţi.

Concursul FEI - Longines Grand Prix s-a desfăşurat între 30 mai şi 2 iunie 2013 şi a fost dotat cu fond de premiere-record pentru România la un concurs de echitaţie, 45.000 de euro.