SPORTURI  »  ALTELE  »  BIATLON

Gerbacea, locul 11 la urmărire

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 martie 2010 00:00

În ultima zi a Campionatelor Europene de biatlon (sub 26 de ani) se desfăşoară probele de urmărire. În cursa rezervată juniorilor (12,5 km), Roland Gerbacea s-a clasat pe locul 11.

După o evoluţie modestă la sprint, unde a ocupat poziţia 34, Roland Gerbacea a reuşit un rezultat foarte bun în cursa de urmărire, urcînd 23 de trepte în clasament. Biatlonistul român şi-a îmbunătăţit constant performanţa graţie primelor trageri perfecte. Gerbacea s-a aflat pe locul 17 după prima ieşire din poligon, în timp ce după ultima tragere, cînd a parcurs 150 m suplimentari, era pe 10. Pînă la final a fost întrecut de bielorusul Alexander Mingalev.

Roland Gerbacea a avut o întîrziere de 3:03.6 faţă de cîştigătorul cursei, Andriy Vozniak, din Ucraina (35:38.6). La deplasarea pe schiuri, sportivul de 21 de ani, a avut cel de-al nouălea timp, 31:57.0.