Articol de David Istrate - Publicat vineri, 18 iulie 2025 14:53 / Actualizat vineri, 18 iulie 2025 14:55
Naționala masculină de polo a României a fost eliminată în playoff-ul Campionatului Mondial din Singapore, după o înfrângere cu 11-15 (3-6, 3-2, 3-3, 2-4) în fața Ungariei, multipla medaliată la competițiile internaționale.
Vineri, 18 iulie, naționala masculină de polo a României s-a duelat cu Ungaria în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Singapore. Tricolorii s-au calificat în acestă fază, după ce au încheiat grupa A cu o victorie (24-5 vs. Africa de Sud) și două înfrângeri (5-17 vs. Italia și 9-19 vs. Serbia).
România, învinsă la 4 goluri de ocupanta locului 4 la Jocurile Olimpice de la Paris
În fața Ungariei, România a avut o evoluție curajoasă, exceptând primul sfert, în care a primit 6 goluri și a marcat doar 3. Începând cu secvența secundă, elevii lui Bogdan Rath au fost într-o permanentă cursă de urmărire, însă nu au reușit decât să mențină scorul la o diferență de 2-3 goluri.
Înaintea ultimului sfert, maghiarii conduceau cu 11-9, iar adversarii aveau o ultimă șansă de a răsturna scorul în favoarea lor. Dar ocupanta locului 4 la Jocurile Olimpice de la Paris și-a arătat experiența, a gestionat mai bine ultima parte și s-a impus cu 15-11 (6-3, 2-3, 3-3, 4-2).
Liderii Ungariei au fost Zoltan Burian (3 goluri), Daniel Angyal (2 goluri), Peter Kovacs (2 goluri), Adam Nagy (2 goluri) și Zsombor Vismeg (2 goluri). De partea cealaltă, s-au remarcat Luca Georgescu (4 goluri) și Andrei Neamțu (3 goluri).
„Sunt foarte fericit că ne-am calificat în sferturile de finală. Ne așteptam la un meci un pic mai ușor, dar am făcut o grămadă de greșeli atât în atac, cât și în apărare. Nu am fost destul de concentrați. Acum va trebuie să ne uităm la acest meci și să încercăm să rezolvăm problemele pentru că asta nu va fi destul împotriva Croației.
Felicitări României; au jucat mult mai bine decât în faza grupelor, însă suntem cu adevărat fericiți pentru victorie”, a declarat Kristof Csoma, conform site-ului oficial al Federației Internaționale de Natație.
În „sferturi”, Ungaria va juca împotriva Croației, în timp ce România va lupta pentru locurile 9-12 la Campionatul Mondial din Singapore.