SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO / TURNEU DE CALIFICARE / ROMÂNIA-GRECIA 7-8

Încă nu!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 martie 2008 00:00

Învinsă aseară de Grecia, "naţionala" lui Hagiu amînă deocamdată calificarea la JO de la Beijing

Ce meci au avut românii aseară contra grecilor! Ai noştri au deschis scorul prin excelentul centru Cosmin Radu, însă adversarii au ripostat rapid, au preluat conducerea şi s-au ţinut cu un pas înainte pînă la finele reprizei a treia. Au avut chiar două goluri, 3-1, spre finalul primului sfert. Grecii practică un polo arţăgos, vehement pe alocuri, un stil greu de contracarat. Românii au venit însă mereu din urmă, au egalat şi chiar au preluat conducerea în debutul ultimei reprize, după un şut plat şi imbatabil de la distanţă al lui Edi Andrei.

Sfertul al patrulea avea să fie unul teribil. După 5-4 în favoarea românilor, grecii au lovit de două ori consecutiv, prin Theodoropoulos şi Georgios Afroudakis, dar Bonca, veteranul "naţionalei", a nivelat iar scorul. Din nou avantaj pentru eleni şi din nou Cosmin Radu face 7-7. Un gol ce i-a scăpat pe sub braţ portarului Nenciu, marcat de Thomakos, avea să fie şi ultimul al meciului, cu 24 de secunde înainte de final. Cînd mai erau 10 secunde, grecii au făcut o intercepţie pe care Vlad Hagiu le-a reproşat-o arbitrilor la final. Aceştia nu au sancţionat faultul, românii au pierdut ultimul atac şi meciul. Rămîn pe locul doi în grupa A şi vor întîlni azi Kazahstanul. Calificarea la JO se amînă însă cu cîteva zile.

"Nu e nimic pierdut!"
Vlad Hagiu era puţin dezamăgit la finalul jocului de aseară cu Grecia, dar a promis că sărbătoarea calificării României la Jocurile Olimpice doar se amînă pentru vineri. "Păcat, Grecia nu a fost cu nimic mai bună, a avut mai multă şansă. Sînt un pic supărat că ne-a bătut acasă. Poate avem noroc şi bate Rusia pe Grecia azi şi atunci tot noi sîntem primii. Dacă nu, locul doi nu-l mai pierdem şi jucăm contra Canadei. Nu pot să ne reziste în faţa unui public extraordinar, care va pune presiune pe ei", a declarat Hagiu.

"Trebuia să dau un gol!"
Andrei Iosep a intrat ieri în bazin chiar dacă mai avea dureri la gît. Nu a prins însă una din zilele lui bune. "Ne-am înecat la mal, ca românul. Au dat un gol norocos pe final, păcat, dar trebuie să strîngem rîndurile acum. Sînt supărat în primul rînd pe mine pentru că trebuia să dau şi eu un gol", a declarat cel supranumit "Calu'". Edi Andrei a încheiat meciul cu ochiul stîng vînăt, de parcă fusese la o partidă de box.

Să bată Rusia!
România va putea să calculeze şansele de calificare la Olimpiadă după meciul dintre Rusia şi Grecia de azi. Dacă ruşii vor cîştiga pînă la patru goluri diferenţă, inclusiv, România va ocupa locul 1 şi va merge automat la Beijing. Orice alt rezultat ne va trimite pe poziţia a doua şi vom întîlni vineri, în "sferturi", echipa de pe locul 3 din grupa B, cel mai probabil Canada.

ROMÂNIA 7 (3)
C. Radu 4, Buşilă 1, Bonca 1, Andrei 1. Antrenor: Vlad Hagiu
GRECIA 8 (4)
Kokkinakis 2, Ntsokas 2, Thomakos 1, Theodoropoulos 1, C. Afroudakis 1, G. Afroudakis 1. Antrenor: Alessandro Campagna

Rezultate, ziua a patra, grupa A: Slovacia-Kazahstan 18-5; Rusia-Brazilia 11-3; Grecia-România 8-7; grupa B: Canada-Macedonia 12-7; Italia-Mexic 25-4; Germania-Iran 18-2; ziua a treia, grupa A: Rusia-Slovacia 12-3; Programul de azi: grupa A: Brazilia-Slovacia (ora 16:00); Grecia-Rusia (ora 17:30); România-Kazahstan (ora 20:30); grupa B: Italia-Germania (ora 13:00); Mexic-Canada (ora 14:30); Iran-Macedonia (ora 19:00).